Noi susţinem mişcarea sportivă, nu huliganismul

O ţară întreagă a văzut ce s-a întîmplat pe „Cluj Arena”, la meciul dintre echipele locale CFR şi Universitatea, întrerupt în minutul 27 la scorul de 0-1, după ce portarul gazdelor, Mircea Bornescu, a şters pe jos cu portughezul Ricardo Cadu, „căpitanul” oaspeţilor, ca şi cum ai şterge gresia cu mopul.

N-am să insist asupra episodului, pentru că îmi provoacă greaţă. Modul în care s-a bucurat Cadu după marcarea golului l-a scos din sărite pe Bornescu, care a fost cît pe ce să-l „curenteze” mai întîi pe Sougou, aflat în alergare. Bornescu şi-a motivat ieşirea de om de cavernă, spunînd că Ricardo Cadu a făcut gesturi obscene, ceea ce nu este adevărat. Dar domnul Bornescu înţelege că a te bate cu pumnul în piept este un gest obscen, ceva ieşit din comun, nemaiîntîlnit în rîndul sportivilor. Atunci mă tem pentru tenismenul Novak Djokovic, care face des acest gest. În cazul lui Cadu, gestul său trădează mai degrabă ataşamentul faţă de clubul la care evoluează, în speţă CFR Cluj. Ce ar fi trebuit să facă după gol, să adreseze eventual scuze gazdelor?

Domnule Bornescu, ai încercat să pozezi în avocatul tribunelor, ori locul dumitale este pe teren (dar constat că ţi-ar sta bine şi în cuşcă), acolo unde, prin evoluţiile tale, poţi încerca să devii un erou şi nu printr-un comportament de mahala, făcînd reclamă proastă nu doar clubului care te-a legitimat, ci şi fotbalului, sportului în general. E limpede că nu eşti un exemplu bun pentru societate. Nu eşti demn să porţi tricoul unei echipe la care au jucat legende ale fotbalului românesc. Mircea Luca sau Dan Anca s-ar răsuci în mormînt văzînd cum înţelegi tu sportul rege, iar peniţa maestrului Ioan Chirilă nu ţi-ar fi suportat numele.

Nu era problema ta dacă cei din tribună năvăleau pe teren, pentru că dacă acela era scopul lor, atunci aceia nu sînt suporterii adevăraţi ai Universităţii Cluj, ci doar nişte scandalagii, care poartă degeaba fularul, tricoul şi şepcuţa cu însemnul „U”. Nu este specificat în nici un regulament al fotbalului că jucătorul, după marcarea golului, e obligat să-şi manifeste bucuria într-un anumit perimetru al stadionului. O poate face unde îi cade bine. Dacă vrea şi îl ţine chiar şi în rîndul suporterilor adverşi. Dacă aşa stă treaba, atunci Cristiano Ronaldo ar fi trebuit tras pe roată de fanii Barcelonei după ultimul „El Clasico”. Şi acolo nu vorbim de 25.000 de oameni, ci de 120.000, cîţi încap pe „Camp Nou”.

La cum s-a bucurat, Ronaldo trebuia trimis la dentist de Valdez ? Nici un regulament nu îl poate împiedica pe Mourinho să fie ironic, poate doar bunul simţ, aşa că nu văd nimic anormal în gestul lui Ricardo Cadu şi nu doresc să fiu perceput ca partizan al CFR-ului, ci doar ca un susţinător al mişcării sportive şi nu al huliganismului. Indiferent de ce decizie va lua Comisia de Disciplină, episodul de miercuri trebuie uitat cît mai repede cu putinţă, pentru că nu face cinste sportului românesc.

Cristian FOCŞANU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.