Nicio șansă pentru rugbyștii clujeni în fața campioanei

Într-un meci din Grupa 1 a Ligii Naționale de Rubgy, CS Universitatea ELBI Cluj a primit vizita campioanei en-titre CSM Știința Baia Mare. Clujeni un presat în primele 10 minute, dar cei care au marcat au fost băimărenii prin Kefentse Mahlo, care a scăpat de mai multe placaje și a scris un eseu între bețe, transformat de Mihai Mureșan, 7-0. La trei minute distanță, zimbrii și-au dublat avantajul, prin încercarea lui Levan Papidze, Mureșan aducând și cele două puncte extra, 14-0. Deși ardelenii au încercat să facă o apărare cât mai bună, nu au putut rezista presiunii maramureșenilor, astfel că până la pauză aceștia au mai pus pe tabelă încă trei eseuri, transformate toate de Mureșan. Astfel, în minutul 25, Baia Mare a beneficiat de o margine și a înscris un eseu după un mod de margine prin  Revazi Dugladze, apoi căpitanul Jason Tomane a reușit și el o cursă solitară de peste 30 m și a marcat a patra încercare a zimbrilor. În ultimele minute ale primei reprize uvertura Mureșan a marcat o nouă încercare, pentru a stabili scorul pauzei, Cluj 0, Baia Mare 35. Domițian Mureșan a comis primit un cartonaș galben și Clujul s-a văzut nevoită să joace în 14 oameni ultimele minute din prima parte a meciului.

Repriza doua a început exact așa cum s-a terminat prima, cu un eseu semnat de Mihai Mureșan, după o cursă personală de peste 30 m, ducând scorul la 40-0. Florian Roșu și-a pus și el numele pe lista marcatorilor, Mureșan transformând pentru 47-0. Au urmat încă două eseuri ale zimbrilor prin Alexandru Țiglă și Sikuea Taliauli, ultimul fiind și transformat de Alex Harasim, 59-0. Clujenii au marcat destul de onoare prin Dragoș Damian, transformat de Toma Mîrzac, 59-7. Până la final, Baia Mare a mai marcat două încercări, prin Mihai Lămboiu, transformare Harasim și Taliauli, care reușește astfel dubla. 71-7 pentru campioana României, scor final.

Rugbyștii clujenii ocupă ultima poziție în clasamentul Grupei I, fără niciun punct, și vor juca sâmbătă, 6 mai, împotriva liderului Steaua București. Meciul se va disputa pe terenul din Parcul sportiv ”Iuliu Hațieganu”, cu începere de la ora 11.00.