Modificări ale declaraţiilor fiscale

Direcţia Generală a Finanţelor Publice Cluj a a nunţat că, datorită modificărilor aduse la Codul fiscal începînd cu anul 2013, s-au modificat corespunzător şi o parte din declaraţiile fiscale ce urmează să fie depuse la organul fiscal şi pentru care se folosesc programe informatice care pot fi descărcate de pe site-ul ANAF (www.anaf.ro), secţiunea asistenţă contribuabili – programe utile.

Formularul D 101 privind impozitul pe profit anual şi decontul de TVA D 300, au altă structură şi programul informatic va fi disponibil cel mai tîrziu pînă la data de 1 februarie 2013. Declaraţia privind impozitul pe profit anual D 101 se va transmite pe portalul www.e-guvernare.ro. Formularele 392 A şi B şi 393, declaraţii informative referitoare la TVA, cu termen de depunere în luna februarie, sînt, de asemenea, în lucru pentru actualizare şi vor fi disponibile pînă la data de 1 februarie 2013. Formularele 120 şi 130 referitoare la accize şi impozitul pe ţiţei, de asemenea s-au modificat pentru anul 2012, iar formularul 104 referitor la repartizarea veniturilor şi cheltuielilor în cazul unor asocieri s-a modificat pentru anul 2013. Acestea vor fi transmise, începand cu anul 2013, numai pe portalul www.e-guvernare.ro.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.