Mihaela Buzărnescu a învins, Irina Bara a pierdut

Mihaela Buzărnescu a câștigat disputa cu spanioloaica Lara Arruabarrena, însă Irina Bara a fost învinsă de slovaca Kristina Kucova, ambele meciuri având loc joi, în cadrul turnelului Winners Open de la Cluj-Napoca.

Mihaela Buzărnescu (33 ani, 170 WTA) a învins-o în două seturi (6-3, 7-5) pe Lara Arruabarrena (29 ani, locul 198 WTA), după un meci care a durat o oră şi 35 de minute. Mihaela a început bine şi a condus cu 2-0 şi 3-1, dar a fost egalată, însă a preluat din nou controlul şi a încheiat primul set cu 6-3, după trei ghemuri consecutive. În actul secund, Lara Arruabarrenaa jucat mai bine, a condus cu 2-0, Buzărnescu a revenit şi a restabilit echilibrul (3-3), dar iberica a făcut un nou break şi a condus cu 5-3. Mihaela nu a cedat, a salvat o minge de set la 4-5 şi a reuşit să întoarcă jocul, impunându-se cu 7-5, după patru ghemuri la rând. Buzărnescu a încheiat cu 3 aşi, 3 duble greşeli, 34 de winners şi 13 erori neprovocate. Arruabarrena a avut doar 5 mingi direct câştigătoare şi a comis 15 erori neforţate.
În sferturi, Buzărnescu o va înfrunta pe Kristyna Pliskova (29 ani, 123 WTA), care a trecut joi de poloneza Katarzyna Kawa cu 6-4, 6-4. Singurul meci direct s-a încheiat cu victoria Mihaelei, cu 6-2, 6-3 , în 2018, în sferturi la Praga.

Irina Bara a fost învinsă de Kristina Kucova (Slovacia) cu 2-6, 7-6 (3), 7-6 (5). Kucova (31 ani, 118 WTA), cap de serie numărul opt, a câştigat dramatic, la capătul unui meci epuizant de trei ore (3 h 04 min). Bara (26 ani, 120 WTA) a câştigat clar primul set, cu 6-2, dar l-a cedat pe al doilea în tiebreak la mare luptă. Foarte echilibrat a fost şi setul decisiv, pe care Bara l-a pierdut tot în tiebreak, după ce a condus la un moment dat cu 4-1. Românca a făcut 4 duble greşeli, dar a avut şi 30 de winners şi 21 de erori neprovocate. Kucova a încheiat cu 5 duble greşeli, 34 de winners şi 29 de erori neforţate, Bara având la total un punct în plus, 116-115.
Bara a
mai fost învinsă recent de jucătoarea slovacă (31 ani, 118 WTA), cu 3-6, 7-5, 6-4 în optimi la Gdynia, după ce Irina a avut 4-2 în decisiv. Pentru evoluţia sa, Irina va primi un cec de 3.675 dolari şi 30 de puncte WTA.