Meci cu peripeții în Gruia! CFR Cluj își reface moralul înaintea partidei din Conference League

CFR Cluj a învins-o pe CS Mioveni, scor 4-2, în etapa  a treia din Superligă. Partida nu a fost lipsită de emoții după nocturna stadionului din Gruia, pentru care clubul din Gruia a plătit 1,8 milioane de euro în toamna anului trecut, s-a stins în minutul 63 al meciului, la scorul de 3-2 în favoarea CFR-ului. Meciul a fost întrerupt aproape 40 de minute, iar dacă defecțiunea nu putea fi remediată în decurs de o oră, CFR ar fi pierdut meciul la ”masa verde” cu 0-3.  De asemenea, scenariul era în vigoare și dacă după reluarea partidei nocturna a fi căzut din nou!

Președintele CFR-ului, Cristian Balaj, a declarat la finalul partidei că episodul nefericit nu se va mai repeta: ”A fost un concurs de împrejurări. Au fost şi intemperiile de azi, furtună, ploaie… Vom face o anchetă internă. După a intrat generatorul în funcțiune, nu au mai fost probleme. Sunt convins că nu se va mai întâmpla, 100%””

În ce privește meciul în sine, acesta n-a fost deloc simplu pentru echipa lui Dan Petrescu, care s-a văzut condusă încă din minutul 6, după o gravă eroare a lui Bordeianu. După primirea golului, feroviarii s-au năpustit spre poarta oaspeților, și au reușit să înscrie de trei ori la rând într-un interval de 12 minute, spre finalul reprizei. Oaspeții au redus diferența în min.60, iar peste alte trei minute pe stadionul din Gruia s-a făcut beznă. Partida s-a reluat după aproape 40 de minute, iar CFR a refăcut diferența de două goluri de pe tabela de marcaj, după un șut deviat trimis de Hoban.

Dan Petrescu: ”Mi-a plăcut spiritul echipei”

„S-au întâmplat toate anul ăsta. Dacă mai pierdeam și un meci din cauza nocturnei… E prima dată de când sunt în fotbal și pățesc așa ceva. Sper să nu se mai întâmple. Victoria cu Rapidul a fost cu penalty în minutul 90+3, acum nocturna.

E o victorie importantă, de moral, înaintea unui meci important. Mi-a plăcut spiritul echipei. Adversarul a avut două șuturi pe poartă, a dat două goluri. Îmi pare rău pentru portar. Nu a făcut un meci rău, dar când iei două goluri din două șuturi nu e bine. Nu mai avem aceeași stabilitate în apărare. Am venit 10 ori pe drum din Andorra, sunt și ceva probleme.

Mai avem nevoie de doi jucători în atac. Sperăm să găsim ceva înaintea meciurilor din Europa, înlocuitor pentru Dugandzic. Stăm rău în atac. Dacă îi aveam pe Buș și Birligea… Buș niciodată nu e bine, de 3 luni de când a venit. Nici Birligea de două luni. Nu știu ce se întâmplă cu ei.

Colaboratorii mei mi-au spus că Șahtior Soligorsk e o echipă peste Pyunik și peste cei din Andorra. Cred că au dreptate, campioana Belarusului nu are cum să fie o echipă slabă”, a declarat Dan Petrescu la finalul partidei.

Deac: Toată lumea s-a săturat de CFR, dar vă asigur că vom lupta să luăm un nou titlu”

„Un meci cu peripeții. Sincer, când s-a stins lumina aveam emoții foarte mari că nu vom continua meciul. E bine că am revenit după acea pauză și am reușit să ne creem o liniște. După cum ați văzut la ultimele meciuri, ne place să trăim periculos și nu aceasta este echipa CFR pe care o știe toată lumea. E clar că numai suntem echipa care am fost, e un semnal de alarmă. La CFR nu te așteaptă nimeni, pretențiile sunt mari și, când îmbraci tricoul campioanei, trebuie să fii la cel mai înalt nivel.

Pretențiile sunt mari, investițiile sunt mari, nu se acceptă niciun eșec. Dacă vedeți parcursul nostru de când au început meciurile oficiale… nu știu ce se întâmplă.

E clar că trebuie să ne trezim, dacă vor continua lucrurile așa nu cred că lucrurile se vor îndrepta spre un făgaș bun. Din echipa aia care primea greu gol, toate echipele reușesc să marcheze împotriva noastră.

Nu știu de ce apar astfel de zvonuri doar în ziua meciului (despre intrarea în insolvență, n.red.). Asta e foarte ciudat, că doar în ziua meciului apare că ne desființăm. Vă spun sincer, clubul ăsta nu moare! Avem un patron deosebit, ne bucurăm că s-a făcut bine și îi mulțumim că e alături de noi.

Un patron de nota 10, tot respectul pentru el. Ne bucurăm că e lângă noi și va fi în continuare. Nu e cum vor mulți. Toată lumea s-a săturat de CFR, de 5 ani campioană a României. Știu că vreți o schimbare dar vă asigur că vom lupta și în acest campionat să luăm titlul”, a declarat și Ciprian Deac.

CFR Cluj a început meciul cu: Scuffet – Manea, Graovac, Burcă, Camora (C) – Boateng, Bordeianu – Deac, Jefte, Petrila – Debeljuh

Cum s-au înscris golurile:

• 6: Bogdan Rusu înscrie, după o pasă greșită dată de Bordeianu spre propriul portar. 0-1!
  • 33: Deac execută excelent o lovitură de colț, iar Debeljuh restabilește egalitatea printr-o lovitură de cap. 1-1!
  • 37: Deac îl lansează excelent pe Debeljuh în careu, care înscrie elegant pe lângă portarul Croitoru. 2-1!
  • 45+1: Deac transformă o lovitură de la 11 metri. 3-11
  • 60: Bogdan Rusu înscrie cu capul în poarta clujeană. 3-2!
  • 71: Hoban trimite în poartă cu un șut plasat din marginea careului de 16 metri. 4-2!

Pentru campioana României urmează partida de joi, 4 august, cu Sakhtyor Soligorsk, campioana Belarusului, în prima manșă a turului trei preliminar din Conference League. Meciul se va desfășura în Turcia, iar returul va avea loc pe 11 august, la Cluj.