Luptă aprigă pentru funcţia de viceprimar la Geaca

• Deşi a pierdut un vot, prin excluderea din partid chiar a preşedintelui PSD, alianţa USL a reuşit să-şi adjudece şi funcţia de viceprimar •

Eveniment plin de suspans în şedinţa de constituire a Consilului Local Geaca, aşa cum, de altfel, s-a întîmplat în mai toate comunele şi oraşele în care mai multe formaţiuni politice au obţinut locuri în consiile locale.

La Geaca, incertitudinea alegerii viceprimarului a durat pînă la numărarea voturilor. După constituirea Consiliului Local, format din 11 politicieni proveniţi din USL (4), PDL (3), UDMR (2), PPDD (1) şi PNTCD (1), alegerea viceprimarului a fost o adevărată nebuloasă. Cu 10 minute înaintea şedinţei de constituire, consilierul PDL Liviu Baba avea un vot în plus pe scorurile politice anticipate, însă din urnă a ieşit victorios inginerul Mihail Moldovan, de la USL, fost viceprimar şi în legislatura trecută. Scorul a fost de 6-4 în meciul USL – PDL.

Liviu Baba este la al doilea eşec, după cel înregistrat la alegeri, cînd a ajuns pe a doua poziţie în competiţia pentru funcţia de primar, cîştigată de inginerul Ioan Miron (USL), care a depus, pentru a doua oară consecutiv, jurămîntul pentru funcţia de primar la Geaca.

De remarcat că USL-ul a pierdut un vot prin recenta excludere din partid a lui Ioan Hăşmăşan – fost preşedinte al PSD şi fost primar în urmă cu două legislaturi – care, după cum spun unii consilieri locali, a trişat formaţiunea sa politică, promiţînd voturile opoziţiei.
Dumitrru VATAU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.