Înfrângere grea pentru U Cluj în meciul cu Rapid. Toni Petrea: ”Nu putem juca doar cu numele”

Rapid Bucureşti a învins-o pe Universitatea Cluj la scor de forfait, 3-0 (1-0), duminică seara, în deplasare, la Mediaş, într-un meci din etapa a 2-a a Superligii de fotbal.

U Cluj: Gorcea – Dimitrov, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic, Bordeianu – Chipciu (cpt.), Nistor,. Stoica – Popadiuc

Rapid: Moldovan – Onea, Săpunaru, Cristea, Braun – Oaidă, Albu, Papeau – Bamgboye, Dudgandzic, Cîrjan

Rapid a deschis scorul prin atacantul croat Marko Dugandzic (45), al cărui şut a fost deviat nefericit de Radoslav Dimitrov.

Oaspeţii şi-au majorat avantajul prin autogolul lui Bogdan Vătăjelu (62), care a reluat mingea în propria poartă, în încercarea de a degaja centrarea lui Alexandru Albu.

Francezul Jayson Papeau (72) a închis tabela, după ce apărarea clujeană nu a reuşit să respingă o centrare.

Toni Petrea: ”O repriză a două dezamăgitoare”

Antrenorul clujenilor, Toni Petrea, s-a arătat extrem de nemulţumit de atitudinea jucătorilor săi din repriza a doua şi a subliniat faptul că experienţa acestora trenuie să se vadă şi pe teren.

”Am primit gol după o fază fixă. Am cedat total jocul în repriza a doua. Temători, am avut foarte multe greşeli de pasare inexplicabile.

Nu am vrut să le dăm posibilitatea să vină peste noi. A venit autogolul, iar, după aceea, nu am putut face prea multe lucruri.

O repriză a două dezamăgitoare. M-a dezamăgit atitudinea din repriza a doua. Nu am arătat ca o echipă, iar adversarul a profitat.

Nu ştiu dacă e nevoie de timp. E important ca fiecare jucător să înţeleagă că nu singur poate câştiga un meci. Trebuie să lucrăm foarte mult aici.

Avem trei jucători sub vârstă. Nu suntem blocaţi, dar le-am spus că cel care se pregăteşte şi merită să joace va juca. Problema e la cum ne-am exprimat noi în repriza a doua.

Fără doar şi poate, pretenţiile sunt mai mari, e normal. Atât timp cât au venit jucători cu experienţă, trebuie să se vadă în joc.

Nu putem juca doar cu numele. Experienţa jucătorilor trebuie să fie pusă în slujba echipei. Acest lucru nu s-a văzut azi. O victorie meritată pentru Rapid”, a declarat Petrea, după meci.

După două meciuri în SuperLigă, U Cluj are un singur punct și va juca în etapa următoare, în deplasare, cu FC U Craiova. Meciul se va desfășura vineri, 28 iulie, de la ora 18.30.