În septembrie s-a intrat în sezonul scumpirilor de toamnă

În septembrie, preţurile au crescut pe ansamblu cu 1,18%, cele mai mari scumpiri fiind înregistrate la cartofi (cu 27%), legume (cu 9,85%), ouă (cu 7,23%) şi gaze naturale (cu 2,83%).

Şi în septembrie s-au înregistrat creşteri de preţuri la toate tipurile de mărfuri: de 2,27% la mărfurile alimentare, de 0,62% la mărfurile nealimentare şi de 0,41% la servicii. Majorarea preţurilor este şi mai semnificativă dacă ne raportăm la începutul acestui an, perioadă faţă de care alimentele s-au scumpit cu 5,11%, mărfurile nealimentare cu 3,44% şi serviciile cu 3,06%.
Campionii scumpirilor din septembrie sînt, din nou, cartofii, marfa al cărei preţ a oscilat cel mai mult în acest an. După cartofi, care s-au scumpit cu nu mai puţin de 27%, dintre alimente cel mai mult a crescut preţul la legume şi conserve de legume (cu 9,85%), ouă (cu 7,23%), citrice (cu 6,02%), ulei comestibil (cu 6,04%), fructe proaspete (cu 4,46%) şi făină (cu 2,58%), majorări de preţuri de peste 1% au fost înregistrate şi la carne de porc, brînzeturi şi zahăr.
Dintre mărfurile nealimentare, cel mai mult s-au scumpit, că doar tot se răceşte vremea, gaze naturale (cu 2,83%) şi combustibilii (cu 1,57%), majorări sub 1% ale preţurilor avînd loc şi la tricotaje, încălţăminte, mobilă, articole chimice, ceasuri, aparate audio-videoarticole sportive, articole de igienă şi cosmetice, medicamente, combustibili, tutun şi ţigări, adică la mai toate cele. Doar tarifele la energie electrică şi energie termică au rămas, încă, stabile.

Nici serviciile nu au făcut excepţie de la regula scumpirilor de toamnă, tarifele crescînd la ceea ce contează cu adevărat: la furnizare apă, canal şi salubritate (cu 2,24%), reparaţii auto, electronice şi lucrări foto (cu 0,11%), la transport urban (cu 0,23%), la transport interurban (cu 0,28%) şi la îngrijire medicală (cu 0,09%).

Conform Direcţiei regionale de Statistică Cluj, în septembrie, rata inflaţiei, determinată pe baza indicelui preţurilor de consum pe ansamblu, a crescut cu 3,98% comparativ cu decembrie, în timp ce salariul mediu net a fost de 1.572 lei, mai mare cu numai 3,2 % faţă de aceeaşi lună din 2011.

Viorel DĂDULESCU

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.