Handbal / Potaissa Turda a încheiat turul Ligii Naționale cu o victorie

În epilogul etpei a 13-a, ultima a turului Ligii Naționale de handbal masculine, denumită în continuare Liga Zimbrilor, vice-campioana națională Potaissa Turda și-a valorificat statutul de mare favorită în fața moldovenilor de la CSM Bacău și s-a impus, dar nu fără emoții, la o diferență de două goluri, scor 32-20. Gazdele au oferit o replica bună handbaliștilor antrenați de Horațiu Gal, în condițiile în care n-au avut la dispoziție mai mulți jucători importanți, între care și experimentatul Florin Dospinescu. După un început echilibrat, oaspeții s-au desprins în ultimele 10 minute ale primei reprize și au intrat la pauză cu cu 6 goluri avans. Pe fondul numeroaselor greșeli ofensive ale gazdelor, dar și a unei evoluții foarte bune a portarului Freiwald, la care Bacăul a renunțat cu mare ușurință, Potaissa s-a desprins la 10 goluri în primele 10 minute ale reprizei secunde. Antrenorul Horațiu Gal a avut astfel posibilitatea să ruleze tot lotul, dar băcăuanii au revenit amenințător după câteva intervenții ale portarului Răducu Tamaș, 26-31 în minutul 55. Victoria oaspeților a fost meritată și este de remarcat evoluția bună a coordonatorului Marius Szoke, jucător convocat la naționala care va disputa luna viitoare prima fază a preliminariilor mondialelor din 2023. Pentru Potaissa Turda au evoluat în această partidă Șelaru, Freiwald – Szoke 11, Ghiță 4, T. Pințoiu 4, Dumitriu 3, Cîntec 3, Dragas 3, Ghivil 2, Lazăr 1, Pop 1, Thalmaier, Talas, Ciortea, Totoi, G. Pințoiu. Antrenor: Horațiu Gal. În clasament, Potaissa Turda ocupă locul al patrulea, cu 27 de puncte, la trei în spatele celor de a Steaua București, respectiv la patru de HC Dobrogea Sud Constanța, cu mențiunea că aceasta din urmă are un joc în plus disputat. Campionatul nu se întrerupe, ci continuă în acest weekend, cu meciurile etapei a 14-a, prima a returului, în care turdenii joacă la Vaslui. Meciul are joc săptămâna viitoare, pe 9 decembrie, din cauză faptului că Potaissa va disputa duminică, 5 decembrie, returul cu Besa Famgas (Kosovo) din Cupa EHF. În tur, kosovarii s-au impus cu 30-28. În aceeași etapă și tot duminică, Universitatea Cluj se deplasează la Suceava. Campioana en titre și lidera la zi a campionatului, Dinamo București, întâlnește, în deplasare, Minaur Baia Mare. Dinamo tocmai a fost surclasată de Veszprem, în Liga Campionilor.