Handbal / Clujeanca Cristina Laslo, principala marcatoare a României în eșecul cu Norvegia

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă fără drept de apel de echipa Norvegiei, cu scorul de 33-22 (17-11), marţi seară, la Castello, în ultimul său meci din Grupa C a Campionatului Mondial din Spania. „Tricolorele” s-au calificat în grupele principale, unde vor duce 2 puncte din victoria cu Kazahstan. În următorul meci, programat pe 9 decembrie, România va întâlni Olanda. Celelate adversare ale echipei noastre vor fi Suedia și Puerto Rico.

România a ţinut piept campioanei europene doar în primele 15-20 de minute, după care scandinavele s-au desprins pe tabelă şi au intrat la pauză cu un avans de şase goluri, 17-11. Ecartul a crescut după pauză, ajungând la 11 goluri (25-14, prima oară), acesta fiind şi diferenţa maximă şi finală, după ce la un moment dat tricolorele se apropiaseră la opt goluri (25-17). Golurile echipei antrenate de Adrian Vasile au fost marcate de Cristina Laslo 6, Crina Pintea 5, Nicoleta Dincă 3, Lorena Ostase 3, Bianca Bazaliu 1, Andreea Rotaru 1, Bianca Harabagiu 1, Laura Moisă 1, Alina Ilie 1. Yuliya Dumanska a apărat 5 şuturi, iar Daciana Hosu a parat 3. Pentru scandinave au punctat Kari Brattset Dale 7 goluri, Veronica Kristiansen 5, Stine Bredal Oftedal 5, Malin Aune (CSM Bucureşti) 4, Nora Mork 4, Henny Reistad 2, Sanna Solberg-Isaksen 2, Maren Aardahl 1, Camilla Herrem 1, Marit Jacobsen 1, Moa Hogdahl 1. Portarul Katrine Lunde (41 ani), cu 19 parade a avut un procentaj de 54%, fiind desemnată cea mai bună jucătoare a meciului. În celălalt meci al grupei, selecţionata Kazahstanului a dispus de Iran cu 31-25. În clasamentul final, Norvegia a ocupat primul loc, cu 6 puncte, urmată de România, 4 puncte, Kazahstan, 2 puncte, Iran, 0 puncte. Primele trei clasate au acces în grupele principale, cu punctele realizate în meciurile directe. România, care va începe cu 2 puncte faza următoare, va evolua în Grupa principală II, din care mai fac parte Norvegia şi Kazahstan, din Grupa C, precum şi primele trei clasate în Grupa D, Olanda, campioana mondială en titre, Suedia, şi Porto Rico. În meciurile de marţi, Olanda şi Suedia au încheiat la egalitate, 31-31 (17-18), iar Porto Rico a dispus de Uzbekistan cu 30-24. Olanda a ocupat primul loc, cu 5 puncte, urmată de Suedia, 5 puncte, Porto Rico, 2 puncte, Uzbekistan, 0 puncte. Olanda şi Suedia încep cu câte 3 puncte, iar Porto Rico, fără vreun punct. România va juca pe 9 decembrie contra Olandei, Norvegia va întâlni Porto Rico, iar Suedia va primi replica selecţionatei Kazahstanului. România este singura echipă prezentă la toate cele 25 de ediţii ale Campionatului Mondial (incluzând-o şi pe aceasta). La precedenta ediţie, în 2019 (Japonia), tricolorele s-au clasat pe locul 12. România are în palmares patru medalii la Campionatul Mondial: una de aur (1962), două de argint (1973 şi 2005) şi una de bronz (2015).