Halep a debutat cu victorie la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul doi mondial, a declarat, după victoria obţinută în faţa australiencei Lizette Cabrera, cu 6-2, 6-1, obținută luni, în prima rundă a turneului Australian Open, că se simte confortabil la Antipozi şi mai ales să joace contra australienilor.

”Îmi place aici, îmi place să joc împotriva australienilor”, a declarat Halep, zâmbitoare, după victoria reuşită în 59 de minute, având în vedere că în turul secund va înfrunta o altă reprezentantă a gazdelor, Ajla Tomljanovic. ”Mă simt bine. Corpul meu este în formă. E de fiecare dată dificil să joci contra unei adversare care loveşte tare (Tomljanovic, n. red.). Trebuie să fiu tare pe picioare, să mă concentrez şi să dau tot ce pot mai bun”, a mai spus Halep, care este antrenată de australianul Darren Cahill. Halep a reuşit luni cea mai facilă victorie a sa de debut în primul turneu de Mare Şlem al anului din ultimii ani. După ce în 2016 şi 2017 a pierdut în runda inaugurală, în 2018, când a jucat finala, Halep a fost condusă în primul tur de tânăra jucătoare australiană Destanee Aiava cu 5-2 în primul set şi a avut de salvat câteva mingi de set. În 2019, estoniana Kaia Kanepi a condus-o pe Simona cu un set şi break, iar în 2020, americanca Jennifer Brady a avut trei mingi de set în faţa româncei în primul set. Halep are 4-0 în meciurile directe cu Ajla Tomljanovic (27 ani, 69 WTA), pe care a învins-o prima oară în 2010, la Lisabona, în Fed Cup, cu 6-7 (5), 6-1, 7-6 (2), apoi în 2018 în turul al doilea la Cincinnati, cu 4-6, 6-3, 6-3, în 2019 în primul tur la Roland Garros, cu 6-2, 3-6, 6-1, şi ultima oară anul trecut în optimi la Adelaide, cu 6-4, 7-5. Simona Halep va juca şi la dublu la Melbourne, unde va face pereche cu tânăra jucătoare australiană Charlotte Kempenaers-Pocz (16 ani), iar în prima rundă cele două vor avea ca adversare cuplul australian compus din Arina Rodionova şi Storm Sanders.

Sorana Cârstea s-a impus în duelul 100% românesc

Sorana Cârstea a învins-o pe Patricia Ţig cu 6-2, 6-1, în prima rundă a turneului de la Melbourne. Cârstea (30 ani, 68 WTA) s-a impus în doar 59 de minute în faţa compatrioatei sale, Ţig (26 ani) fiind mai bine clasată în ierarhia mondială (56 WTA). Sorana a început în forţă şi a condus cu 3-0, iar apoi s-a mers cu serviciul până la 5-2, când Cîrstea a făcut un nou break, încheind setul cu 6-2. În actul secund, Sorana a condus jocul şi mai autoritar şi a avut 5-0, înainte ca Patricia să ia singurul său ghem (6-1). Cârstea a încheiat cu 4 aşi şi 2 duble greşeli, a fost net superioară la ambele servicii, Ţig beneficiind de o singură minge de break, pe care a ratat-o. Sorana a totalizat 22 de winners, faţă de doar 6 pentru Ţig, iar la erori neprovocate raportul a fost destul de echilibrat, cu 13 pentru Cârstea şi 11 pentru Ţig. Patricia Ţig va primi un cec de 100.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA, urmând să joace şi la dublu, alături de Monica Niculescu, împotriva altei perechi române, Andreea Mitu/Raluca Olaru. Cârstea şi-a asigurat un cec de 150.000 de dolari australieni şi 70 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi cehoaica Petra Kvitova, cap de serie numărul 9, care a dispus de belgianca Greet Minnen cu 6-3, 6-4. Kvitova (30 ani, 8 WTA) are 5-2 în meciurile directe cu Cîrstea.

Begu a fost eliminată

Irina Camelia Begu a fost învinsă de sârboaica Nina Stojanovic cu 6-3, 6-4, părăsind prematur întrecerea de simplu de la Australian Open. Begu (30 ani, 79 WTA), care venea după meciuri foarte lungi jucate săptămâna trecută la Gippsland Trophy, a acuzat probleme fizice, având nevoie de intervenţia medicului în acest meci. Românca s-a înclinat la capătul unui meci care a durat o oră şi 43 de minute în faţa unei jucătoare mai slab clasate în ierarhia mondială (24 ani, 100 WTA).
Begu a încheiat cu 3 aşi şi 6 duble greşeli, în timp ce Stojanovic a avut un as şi 65 duble greşeli. Diferenţa a fost făcută la punctele cu al doilea serviciu şi la mingile de break, capitol la care Begu a fructificat doar 2 mingi din 10, iar Stojanovic 4/7. Românca a încheiat cu 20 de winners, faţă de 25, cât a avut Stojanovic, raportul fiind echilibrat la erorile neprovocate (28 Begu, 27 Stojanovic). Begu s-a ales cu un cec de 100.000 de dolari australieni şi 10 puncte WTA. Ea va evolua şi la dublu, alături de argentinianca Nadia Podoroska, urmând să o aibă din nou adversară pe Nina Stojanovic, care va face pereche cu Darija Jurak (Croaţia).