Gorghiu vrea alegeri pentru şefia CJ Cluj. Ponta spune că “ideea este destul de ciudată”

Prezent vineri la Cluj-Napoca, unde a luat parte la deschiderea congresului UDMR, copreşedintele Partidului Naţional Liberal, Alina Gorghiu, i-a cerut premierului Victor Ponta să respecte decizia Curţii de Apel Cluj şi să organizeze alegerile pentru preşedinţia Consiliului Judeţean Cluj. “Vreau să vă amintesc că în Cluj, Curtea de Apel a dispus, printr-o hotărîre judecătorească, obligativitatea organizării alegerilor parţiale pentru Consiliul Judeţean”, a spus Gorghiu. Copreşedintele PNL a spus că practic prin neorganizarea acestor alegeri premierul Victor Ponta sfidează electoratul clujean, care are dreptul să decidă cine să fie preşedintele Consiliului Judeţean Cluj.
“Ponta blochează aceste alegeri parţiale, să ştiţi, nu pentru că a avut, ar avea, ar crede vreo secundă în scuza pe care a spus-o public că are nevoie de o sursă financiară pentru a organiza alegeri. Nu, ci pentru că ar pierde. Iar Ponta refuză să facă aceste alegeri, în mod cert, de teama că ar pierde aceste alegeri. Noi vrem să le organizăm indiferent dacă le cîştigăm sau nu, important este ca acea comunitate să beneficieze de nişte lideri aleşi prin vot aşa cum prevede legea”, a spus Gorghiu.

La rîndul său, primul ministru Victor Ponta a declarat, la ieşirea de la festivitatea de deschidere a congresului UDMR că e “stupidă” ideea organizării unui scrutin după sistemul actual, cînd acesta va fi schimbat. Ponta a spus însă că în momentul în care va exista o sentinţă definitivă vizavi de necesitatea organizării de alegeri pentru şefia CJ Cluj o va respecta. “Voi respecta decizia finală a instanţei, dar vreau să explic ceva. Am spus cu toţii, inclusiv PNL, că schimbăm sistemul de vot. Dacă îl schimbăm, atunci să facem alegeri după noul sistem. E cel puţin stupid să spui că vrei să schimbi sistemul de vot, dar vrei să faci alegeri după sistemul vechi, mai ales că este mai puţin de un an pînă la alegeri. Ideea este să stabilim în ce fel votăm. Şi acum la conducerea CJ Cluj se află PNL-PDL-UDMR, vor fi şi în continuare pînă la alegeri şi nu îi împiedică nimic”, a spus Ponta.

Premierul a adăugat că ideea organizării de alegeri pentru un an pe legea veche i se pare “destul de ciudată”.

C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.