Gimnasta Annaliese Drăgan, locul 7 la Cupa Mondială Challenge de la Cluj

Sportiva română Annaliese Drăgan s-a clasat pe locul 7 în finala de la măciuci, duminică, la Cupa Mondială Challenge la gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca.

Drăgan, care intrase în finală cu a şasea notă, a primit în finală 30,850 puncte. Victoria a revenit bulgăroaicei Stiliana Nikolova, cu 35,350 puncte, care le-a devansat pe israelianca Daria Aatamanov, 34,900, şi pe italianca Sofia Raffaeli, 34,850.

Raffaeli, care s-a impus la individual compus, a obţinut victorii la cerc şi panglică. Raffaeli, campioană europeană la cerc şi măciuci anul acesta, s-a impus în finala cerc cu 36,050 puncte, urmată de bulgăroaicele Boriana Kalein, 35,700, şi Stiliana Nikolova, 34,450.

La panglică, Raffaeli a câştigat cu 34,400 puncte, devansându-le pe Daria Atamanov, 33,850, şi pe maghiara Fanni Pigniczki, 30,200.

Daria Atamanov, campioana europeană la individual compus, a obţinut victoria la minge, cu 34,800 puncte, podiumul fiind completat de Kalein, 34,200 puncte, şi de italianca Milena Baldassarri, 33,950 puncte.

Boriana Kalein, campioană europeană anul acesta la minge, panglică şi cu echipa, a obţinut victorii pe linie la ediţia de anul trecut a Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca.