Fotografii din puşcărie la ocna de la Turda

Afis expo Sony Award TURDA (1)Turiştii care vizitează Salina din Turda pînă în 20 martie au ocazia să vadă acolo fotografii realizate în 35 de închisori din România. Imaginile din puşcărie aparţin lui Cosmin Bumbuş, care a cîştigat premiul ”Fotograful anului” la secţiunea ”arhitecură” a ediţiei 2015 a concursului Sony World Photography Awards (SWPA). Fotograful Cosmin Bumbuş a grupat fotografiile realizate în cele 35 de puşcării în seria ”Camera intimă”.

Expoziţia celor mai bune fotografii din lume, realizată la Salină de Photo România Festival, în parteneriat cu Primăria Turda şi cu societatea comercială Turda Salina Durgău, cuprinde şi lucrarea ”Alesul oilor” realizată de Auraş Mihaiu, laureat al premiului România National Award. Fotografiile sînt expuse din 20 februarie pînă în 20 martie, la galeria permanentă PhotoRomania, aflată în incinta Salinei, se precizează într-un comunicat al Primăriei Turda. Expoziţia face parte din proiectul PhotoRomania 2015, derulat de Asociatia PhotoRomânia.

Sony World Photography Awards(SWPA), unde s-au decernat 54 de premii naţionale la ediţia din 2015, este cea mai mare competiţie de fotografie din lume. La ediţia din acest an, cea de-a opta, s-au înscris peste 173 de mii de fotografi, din 171 de ţări, cu 24 la sută mai mulţi decît la ediţia din 2015 a SWPA.

Emil HĂLĂŞTUAN

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.