FOTO | U-BT Cluj, victorie cu emoții în primul meci din play-off

Campioana României, U-BT Cluj, a câștigat greu, miercuri seara, primul meci din play-off-ul Ligii Naționale de baschet masculin, scor 86-81, disputat contra celor de la SCM U Craiova.

Oaspeții au început tare disputa din BT Arena, conducând cu 0-7, dar clujenii au revenit și au luat conducerea 13-11. S-a mers aproape cap la cap până la finalul sfertului, când tabela arăta 24-21 pentru U-BT.

Oltenii au început sferttul doi la fel ca primul, reușind o serie de opt puncte. Clujenii s-au apropiat la 28-29, iar apoi au luat conducerea pe care n-au mai cedat-o până la pauză, 41-36.

După revenirea de la vestiare, Bircevic a marcat două coșuri de la distanță, mărind avantajul ardelenilor la 11 puncte: 47-36. Cu patru minute înainte de finalul sfertului, craiovenii au înscris coș după coș, iar scorul a devenit egal, 63-63.

Karel Guzman, revenit după suspendare a marcat primele sale puncte, Bircevic a dominat lupta sub panou, iar scorul a ajuns la 75-73 cu cinci minute înainte de final. Echilibrul s-a păstrat până cu câteva secunde înainte de final, când tabela arăta 83-81 pentru U-BT. Oaspeții n-au putut profita de atacul pe ultimele 10 secunde, mai mult clujenii și-au mai pus trei puncte în cont. S-a terminat 86 la 81, iar meciul doi al întâlnirii va avea loc vineri, 14 aprilie, de la ora 19.00, tot în BT Arena.

Cei mai buni jucători ai lui Mihai Silvășan au fost Stefan Bircevic (24 de puncte), Patrick Richard (20 de puncte, 6 pase decisive, 4 recuperări) și Leo Meindl (15 puncte). De partea cealaltă, s-au remarcat Topias Palmi (22 de puncte), Cortez Edwards (19 puncte, 10 pase decisive), Dimitrije Nikolic (14 puncte) și Milvoje Mijovic (12 puncte).