FOTO | CFR și U Cluj s-au calificat, braț la braț, în sferturile Cupei României

CFR Cluj şi Universitatea Cluj s-au calificat, miercuri, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după remizele înregistrate în ultima etapă din Grupa C.

CFR Cluj a terminat nedecis cu Farul Constanţa, 0-0, la Ovidiu, deşi a gazdele au jucat în zece din minutul 3, când a fost eliminat Andrei Borza.

Universitatea Cluj şi Rapid Bucureşti au terminat, de asemenea, la egalitate, 0-0, pe Cluj Arena, astfel că Rapid a ratat calificarea, în timp ce ”şepcile roşii” au obţinut biletul pentru faza următoare.

În celălalt meci al grupei, CSM Alexandria – CSC Dumbrăviţa 0-4 (0-2),  Au marcat: Petre Simon (25 – penalty, 72) şi Călin Toma (42 – penalty, 63).

6. Alexandria 1 pct 2-10

Conform noului format al competiţiei, primele două echipe clasate în fiecare grupă se califică în sferturile de finală. Câştigătoarele grupelor vor disputa meciurile din sferturile de finală pe teren propriu.

Astfel, CFR Cluj va juca pe teren propriu cu FC Argeș, în timp ce U Cluj va evolua, în deplasare, cu FC Hermannstadt.