FOTO | CFR Cluj la prima victorie în play-off. Urmează ”șocul” cu Farul!

CFR Cluj a obținut, sâmbătă seara, prima victorie în play-off-ul SuperLigii, scor 2-1 (1-1), în fața celor de la Sepsi Sf. Gheorghe. Echipa lui Cristiano Bergodi a marcat prima, în min.28, dar feroviarii au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj chiar înaintea pauzei prin Bîrligea. Deac a înscris din nou pentru CFR imediat după pauză, iar Sepsi a rămas în doar 10 jucători, după eliminarea lui Ninaj din minutul 62.

CFR: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Braun – Deac, Muhar, Cvek, Krasniqi – Janga, Bîrligea
Sepsi: Niczuly – Ninaj, Bălașa, Tamas, Dumitrescu – Aganovic, Rodriguez, Papa, Matei – Ștefănescu, Safranko

Prima ocazie a meciului vine în min.4, la o greșeală imensă a lui Niczuly care a lovit greșit mingea, dar Deac a trimis peste poarta goală din pasa lui Janga. O nouă ocazie de gol pentru Deac, în min.13, al cărui șut din interiorul careului este respins de portar în corner.  Niczuly își salvează din nou echipa, în min.21, când respinge spectaculos șutul lui Braun. GOL Sepsi! Dumitrescu dă lovitura, în min.28, cu o lovitură de cap, la prima oportunitate de gol a echipei lui Cristiano Bergodi! 0-1! Niczuli scoate senzațional de sub transversală lovitura de cap a lui Bîrligea, în min.30, după o centrare excelentă venită de la Manea! Bîrligea este trântit în careu de Rodriguez, min.41, dar arbitrul Iulian Călin nu acordă lovitura de pedeapsă așteptată de feroviari! Dan Petrescu primește cartonaș galben pentru proteste. GOOOOOOOOL CFR! Bîrligea trimite imparabil în plasă cu o lovitură de cap, în min.44, după centrarea lui Krasniqi de pe partea stângă! 1-1! Ocazie uriașă de gol pentru CFR în al doilea minut al prelugirilor, când Niczuly scoate șutul puternic trimis de Cvek din marginea careului! Pauză în Gruia.

Nicio modificare la pauză în echipa lui Dan Petrescu. Muhar șutează puternic la poartă din afara careului, după o lovitură liberă, dar portarul celor de la Sepsi reține, min.48. Niczuli a mai scos un gol ca și făcut, în min.52, la reluarea cu capul a lui Bîrligea! GOOOOOOOOOL CFR! Deac înscrie pe lângă Niczuly, în min.53, după o pasă verticală trimisă de Janga! 2-1! Prima schimbare la CFR Cluj, min.58: a ieșit Bîrligea, a intrat Petrila. Sepsi rămâne fără Ninaj, în min.62, eliminat după primirea celui de-al doilea cartonaș galben! O nouă schimbare la CFR Cluj, în min.82: iese Deac, accidentat, intră Yeboah. Ocazie mare irosită de Krasniqi, în min.88, care a șutat pe lângă poartă din poziție ideală de gol. Niczuly mai face o paradă de senzație, în min.90, la reluarea puternică din apropiere a lui Janga. Iese Krasniqi, în min.90+2, a intrat Fica. Final de meci.

CFR Cluj s-a apropiat, astfel, la un singur punct de liderul Farul Constanța care va juca, luni, împotriva FCSB-ului, la București. Etapa următoare, feroviarii vor juca un meci crucial pentru titlu, chiar împotriva echipei lui Gheorghe Hagi. Partida se va desfășura la Constanta, sâmbătă 22 aprilie.