FOTO | Atleții de la CSM Cluj, cei mai buni la Naționalele de Ultramaraton

Timișoara a găzduit în weekendul trecut Campionatul Național de Ultramaraton. S-a concurat la probele de alergare de 6 ore, 12 ore și, 24 de ore, respectiv pe distanțele de 50 și 100 de kilometri.

Sportivii de la CSM Cluj au fost și de această dată la înălțime. Astfel, la proba de 6 ore, Dan Hrișcu a ocupat locul întâi, și a devenit campiona național cu 81 km parcurși, Silviu Ichim, s-a clasat pe locul 3, cu 76 km, și Sergiu Dascăl, locul 11, cu 58 de kilometri alergați. Cu aceste rezultate, clujenii au locupat locul I pe echipe.

La aceeași categorie, 6 ore, dar la fete, clujenii au cucerit și ele primul loc în clasamentul pe echipe. La individual: Nicoleta Hrișcă – locul 3 cu 67 km alergați, Laura Popescu – loc 5 cu 62 km, și Ionela Dobriță locul 6 cu 62 km.

De asemenea, la proba 50 km băieți, CSM Cluj a câștigat locul 1 pe echipe, în timp ce la individual au fost obținute următoarele performanțe: Silviu Stoia – locul 1, Alin Danciu – locul 2, Nicolae Bălan – locul 3.

Sportivii clujeni se pregătesc în perioada următoare pentru participarea la Campionatele Mondiale de alergare montană de la Innsbruck, care se vor desfășura în perioada 5-10 iunie 2023. La această competiție, CSM Cluj are calificati doi juniori și șase seniori la proba de 8 km, dar și doi atleți seniori la proba de 50 km 4 , și încă patru la proba de 85 km.

267a484b-39e1-4a7b-bf26-e81cb55e535b e7fdeb76-7503-44fa-a351-0283fe4acc83 f3965956-9950-4e0b-900f-587624205f66 csm cluj ultramaraton 2