Fotbal / Victorii pentru Unirea Dej și Arieșul Turda

Sănătatea Cluj și Someșul Dej au fost învinse deși s-au aflat în avantaj, în disputele cu Unirea Ungheni, respectiv Minaur Baia Mare.

Liga 3 de fotbal a programat la finele săptămânii trecute partidele etapei a 12-a. În Seria a 9-a, Unirea Dej și Sticla Arieșul Turda au obținut victorii similare, cu 3-1, atât una, cât și cealaltă evoluând pe teren propriu. Dejenii, liderii la zi ai clasamentului, și-au valorificat avantajul terenului propriu în disputa cu Unirea Alba Iulia, în fața căreia s-au impus prin golurile Ciocan, Ionuș Rus și Andrei Pop, din minutele 10, 58 și 63, cu mențiunea că ultimul a făcut-o din penalty. Golul de onoare al oaspeților a fost marcat de Adrian Adam. Sticla Arieșul Turda a dispus de Industria Galda de Jos, prin reușitele lui Florin Dan (autorul unei duble) și autogolul lui Cătălin Suciu. În schimb, Sănătatea Cluj a fost surclasată pe teren propriu de Unirea Ungheni, în fața căreia a cedat cu 1-4. Toate golurile s-au marcat după minutul 60. Clujenii au deschis scorul prin veteranul Cosmin Tilincă, dar oaspeții au revenit și au întors rezultatul până în minutul 66, grație lui Vidrășan (care a marcat din penalty) și Roberto Rotaru. Acesta din urmă a „recidivat” în minutul 78, stabilind scorul final, dar mai înainte și-a trecut numele pe lista marcatorilor Laurențiu Moț, amfitrionii fiind pedepsiți cu o nouă lovitură de la 11 metri. În Seria a 10-a, Someșul Dej a întâlnit, în deplasare, ocupanta locului secund, Minaur Baia Mare, după ce săptămâna trecută a jucat împotriva liderului SCM Zalău. Formația lui Alpar Meszaroș a fost aproape de un nou rezultat mare după victoria contra sălăjenilor. A avut 2-0 în disputa cu Minaur, după golurile lui Creciunesc și Ștefan Visic, din minutele 14 și 44, ultimul transformând un penalty, dar gazdele au reușit un come-back de senzație și s-au impus cu 3-2, grație lui Bogdan Melinte (autorul unei duble) și Paul Nistor, acesta din urmă punctând în minutul 83.