Fotbal /Unirea Dej, campioana amicalelor

Unirea Dej merge din victorie în victorie în meciurile amicale desfășurate în această perioadă de pregătire de vară înainte de debutul în Liga 2. Trupa antrenată de Dragoș Militaru a câștigat cu scor de neprezentare al cincelea test al verii, dispunând de Sportul Şimleu Silvaniei, care activează în Liga a 3-a. Unirea Dej și-a valorificat avantajul terenului și s-a impus cu 3-0, toate golurile fiind marcate de jucători ce poartă același nume, respectiv Pop. Atacantul Andrei Pop a deschis scorul după 19 minute de joc, mijlocașul Adrian Pop a majorat diferența tot în prima repriză, în minutul 33, în timp ce Alexandru Pop, intrat în repriza secundă, a înscris ultimul gol al jocului în minutul 82. Chiar în ziua amicalului cu Unirea Dej, pe banca tehnica a oaspeților a debutat, în calitate de antrenor principal, Dacian Nastai. Unirea Dej a învins în amicale pe FC Lăpușul Tg. Lăpuș (5-0), Universitatea Cluj (4-1 și 2-0) și Unirea Ungheni (4-1). În meciul cu Șimleul Silvaniei, Dragoș Militaru, antrenorul Unirii Dej, a început cu Răilean – Roș, Burdeț, Kereki, I. Rus – Ad. Pop, Cătinean, Militaru – Fl. Blaj, Andr. Pop, Frăsineanu Pe parcursul reprizei secunde au intrat: R. Papp – Manole, Chira, Vl. Bogdan, Chindriș, Al. Papp, Cocian, Al. Pop, Al. Blaj, D. Pop, Meszaros, R. Papp, Peter. Partida de verificare a Unirii cu Progresul Șomcuta Mare a fost anulată. Ultimul amical al “panterelor roz” va avea loc sâmbătă, 24 iulie, de la ora 11, pe Stadionul Municipal Dej, cu CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud.