Fotbal / Sănătatea Cluj a fost surclasată de lider

Campionatul Ligii a 3-a a programat la finele săptămânii trecute meciurile etapei a 12-a, iar în Seria a 9-a, s-au aflat față în față cei doi poli ai clasamentului. „Lanterna roșie” Sănătatea Cluj a primit, pe terenul de la Jucu de Mijloc, vizita liderului CS Hunedoara. Un meci dezechilibrat, disputat pe o ceață deasă, în care nu s-a pus problema învingătoarei, oaspeții confirmând calculele hârtiei și impunându-se de o manieră categorică cu 7-1. CS Hunedoara a deschis scorul devreme, în minutul 6, prin Laurențiu Buș, dar „virușii verzi” au restabilit egalitatea după alte șase minute, prin Bogdan Zărnescu. CS Hunedoara a intrat, totuși, la pauză în avantaj minim, după reușita lui Mogoș din minutul 36. Repriza secundă s-a jucat la o singură poartă, cea a gazdelor, CS Hunedoara marcând la foc automat. Sergiu Arnăutu a reușit dubla, fiind imitat de Laurențiu Buș. Pe lista marcatorilor și-au mai trecut numele Petre Șimon și Antonio Dumitru.  CS Hunedoara a ajuns la 11 victorii, marcând 44 de goluri.