Fotbal / Militaru (Unirea Dej) și Hofman („U” Cluj) – calificați la Turul de Elită

Selecţionata de fotbal Under-19 a României a fost învinsă de echipa Turciei cu scorul de 1-4, marţi, la Manavgat (Turcia), în ultimul său meci din Grupa a 9-a a preliminariilor Campionatului European de juniori din 2022. Partida avea ca miză ocuparea primului loc în grupă, ambele echipe fiind deja calificate în turul de elită.
Tricolorii au deschis scorul prin Alexandru Pantea (7), dintr-un penalty acordat pentru faultul lui Ahmetcan Kaplan la Ştefan Bodişteanu. Turcia a marcat de trei ori în decurs de un sfert de oră, prin Botond Gergely (autogol, 29), Suleyman Cebeci (35) şi Polat Yaldir (44). Ultimul gol a gazdelor a fost înscris de Ahmetcan Kaplan (83). Din lotul României au făcut parte Alex Militaru (Unirea Dej) și Albert Hofman (Universitatea Cluj). Doar ultimul a jucat contra Turciei. Acesta a început ca titular și a fost schimbat la pauză, cu Doru Andrei. Militaru și Hofman au fost integraliști în victoria cu San Marino. Hofman a și marcat în meciul respectiv, al doilea gol al României, cu o execuție din foarfecă. În meciul cu Letonia, Militaru a rămas rezervă neutilizată, iar Hofman a intrat pe teren în minutul 46. Să mai scriem că în celălalt meci al grupei, Letonia a dispus de San Marino cu 2-0. Turcia a ocupat primul loc în clasamentul final, cu 9 puncte, urmată de România, 6 puncte, Letonia, 3 puncte, San Marino, 0 puncte. În primele sale partide, România a învins Letonia cu 1-0 şi San Marino cu 5-0. Câştigătoarele celor 13 grupe, ocupantele locurilor secunde şi cea mai bună echipă de pe locul al treilea se vor califica la turul de elită, ultima rundă dinaintea Campionatului European. Turneul final, la care participă 8 selecţionate, va avea loc în iulie-august 2022, în Slovacia.