Eugen Neagoe, U Cluj: ”Dacă nu ajungem în play-off părăsesc corabia”

Antrenorul Universității Cluj, Eugen Neagoe, a declarat la finalul partidei cu FC Voluntari, încheiată la egalitate, scor 0-0, că are ca obiectiv principal ocuparea unui loc în play-offul Superligii la finalul sezonului viitor. În caz, contrar, spune tehnicianul, Neagoe va pleca de la echipă.

„Cred eu că azi (vineri, n.red.) am făcut o primă repriză destul de bună, am controlat în multe momente jocul. Dacă eram puțin mai atenți, puteam marca. N-am avut multe ocazii, faze periculoase, dar, dacă eram atenți la ultima pasă, puteam să marcăm. Chiar dacă în repriza a doua am avut mai multe situații, puteam marca cel puțin 2-3 goluri. Vorbeam cu Chipciu, cu Ely, ambii puteau marca câte două goluri dacă erau mai inspirați în careul advers.

Am avut 15-20 de minute modeste în partea a doua, am început foarte slab, cei de la FC Voluntari ne-au presat, am făcut multe greșeli. Sunt mulțumit, per total, a fost un joc echilibrat, ne-am dorit să câștigăm jocul. N-am jucat exact ce mi-aș fi dorit totuși, n-aș mai vrea să avem aceleași emoții când e mingea la adversari

Pot să promit că voi face tot ce depinde de mine ca această echipă să arate tot mai bine, să rămânem în prima ligă în acest sezon, iar anul viitor vom putea ajunge în play-off fără doar și poate. Dacă nu vom ajunge în play-off, eu părăsesc corabia!”, a spus Neagoe.

U Cluj are trei puncte în clasamentul Superligii și va juca, marți, tot în deplasare, cu Rapid București.