Eșec la rubgy, în fața celor de la Steaua București

Terenul din Parcul Sportiv „Iuliu Hațieganu” a găzduit meciul de rugby dintre U ELBI Cluj-Napoca și Steaua București, din cadrul etapei a 6-a a Ligii Naționale.

Elevii lui Cristian Săuan au deschis scorul în minutul 2 prin Mîrzac, dintr-o lovitură de pedeapsă și au condus cu 6-5 după o lovitură de picior reușită de Mazăre. „Militarii” au revenit însă în joc și au înscris cinci eseuri, în timp ce același Mîrzac a punctat din nou din lovitură de pedeapsă, stabilind scorul pauzei, 40-9 pentru oaspeți.

După pauză, rugbyștii clujeni au reușit două eseuri, prin Damian și Herman, ambele transformate de Mârzac, și au câștigat repriza repriză cu 14-5, stabilind scorul final, 45-23 pentru Steaua.

În runda a 7-a, U ELBI Cluj-Napoca va întâlni, în deplasare, sâmbătă 13 mai de la ora 11, pe Dinamo București.