E.ON vrea să înfiinţeze un centru de servicii în Cluj-Napoca

Grupul E.ON a anunţat că intenţionează să creeze două centre de servicii de afaceri, la Berlin şi Cluj-Napoca, la cel situat în oraşul nostru urmînd să lucreze circa 600 de persoane.

 Conducerea Grupului E.ON a anunţat gruparea, în unităţi de servicii comune, denumite Business Service Centers (Centre de Servicii de Afaceri), a serviciilor de Resurse Umane şi Contabilitate. Aceste Business Service Centers vor avea în total cca. 1.100 de angajaţi. În urma unei analize cuprinzătoare, E.ON are în vedere două locaţii pentru înfiinţarea acestor centre: Berlin şi Cluj-Napoca.

Berlinul oferă o infrastructură excelentă, în timp ce Cluj-Napoca, oferă avantajul costurilor operaţionale reduse. În ambele oraşe există deja centre de servicii similare, operate de alte companii importante.

Centrul din Berlin va avea circa 500 de angajaţi, poziţii de specialişti pentru servicii de Resurse Umane, în timp ce în Cluj-Napoca ar urma să lucreze circa 600 de angajaţi, mai ales în contabilitate. În unităţile de conducere, unităţile operative şi de suport ale companiilor Grupului E.ON vor continua să lucreze în domeniile Resurse Umane şi Contabilitate circa 1.400 de angajaţi, care vor asigura o interfaţă între unităţile respective şi Business Service Center la nivel de Grup. La ora actuală, E.ON verifică detaliile celor două locaţii.

Ne bucurăm să anunţăm că Grupul E.ON ia în considerare România ca locaţie pentru un Business Service Center, mai exact, oraşul Cluj-Napoca. Acest centru va oferi în special servicii de contabilitate, însă va avea şi rolul de a oferi suport pentru activităţile de Resurse Umane. Prin înfiinţarea acestui centru se are în vedere crearea a circa 600 de locuri de muncă. Însă, acest lucru depinde şi de capacitatea E.ON de a asigura condiţii de angajare competitive în negocierile cu reprezentanţii angajaţilor, ce urmează să aibă loc. Anticipăm ca din vara anului 2012 contractele colective de muncă necesare să intre în vigoare”, a afirmat Frank Hajdinjak, CEO al E.ON România.

Se anticipează ca înfiinţarea centrelor să se facă pînă în 2015.

V.D.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.