Dej: Campanie de sterilizare gratuită a animalelor cu şi fără stăpîn

Sterilizare-ciini-300x199Fundaţia Vier Pfoten, în colaborare cu Primăria Municipiului Dej şi Asociaţia Anima Pro Terra, a anunţat marţi, în cadrul unei conferinţe de presă, lansarea unei noi campanii de sterilizare gratuită a cîinilor cu şi fără stăpîn din Dej.

Proiectul se desfăşoară în perioada 27 ianuarie – 12 februarie, cu posibilitatea prelungirii acesteia, şi are ca scop prevenirea înmulţirii cîinilor fără stăpîni, prin controlul reproducţiei. În acest sens, echipa fundaţiei, compusă din Sterilizare-ciinimedici veterinari, tehnicieni veterinari şi prinzători, îşi va desfăşura activitatea la clinica din adăpostul primăriei, cîinii fără stăpîn urmînd să fie sterilizaţi, deparazitaţi şi, după caz, marcaţi cu crotal. Pe de ală parte, conform protocolului semnat cu Vier Pfoten, municipalitatea garantează faptul că angajaţii, contractorii şi subcontractorii săi nu vor iniţia acţiuni de ucidere, maltratare sau otrăvire a animalelor.

„Problema cîinilor fără stăpîn este una complexă în care este nevoie, pe lîngă administraţia locală, şi de implicarea asociaţiilor de protecţie a animalelor. Acest lucru, la Dej, se întîmplă. Primăria Dej a colaborat cu Fundaţia Vier Pfoten din 2008 pînă în 2013, acum reluăm această colaborare, după ce fundaţia a desfăşurat acţiuni în comunele limitrofe Dejului. Trebuie să continuăm sterilizarea cînilor cu şi fără stăpîn din oraş, pentru a putea stopa înmulţirirea cîinilor fără stăpîn. Un prim pas s-a făcut prin campaniile anterioare şi sterilizarea cîinilor din comunele limitrofe, iar acum demarează din nou acţiunea la Dej. Mulţumesc Fundaţiei Vier Pfoten şi Asociaţiei Anima Pro Terra Dej pentru implicarea şi sprijinul care ni-l oferă în gestionarea problemei cîinilor fără stăpîn” – a declarat, cu prilejul conferinţei de presă, primarul municipiului Dej, Costan Morar.

Din 2008 şi pînă în prezent, echipele mobile ale Vier Pfoten au sterilizat circa 4000 de animale fără stăpîn în municipiul Dej. La aceasta se adaugă proiectele iniţiate anul trecut, în colaborare cu asociaţia Anima Pro Terra, în comunele din jurul oraşului. Astfel, în cursul anului trecut, medicii Vier Pfoten au sterilizat un număr de 3142 de cîini cu şi fără stăpîn în comunele Jichişu de Jos, Jichişu de Sus, Cuzdrioara, Mica şi Căţcău.

M.V.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.