Contabila de la ADRNV, trimisă în judecată pentru o pagubă de 2,7 milioane euro

Procurorii din cadrul Serviciului Teritorial Cluj a Direcţiei Naţionale Anticorupţie au finalizat cercetările în cazul Cosminei Druţă, contabil la Agenţia de Dezvoltare Regională (ADR) Nord-Vest şi la SC Institutul Regional pentru Cercetare, Educaţie şi Transfer Tehnologic (IRCETT) şi au dispus trimiterea acesteia în judecată pentru fraudă de peste 2,7 milioane de euro.

Potrivit DNA, Druţă va trebui să dea socoteală pentru înşelăciune cu consecinţe deosebit de grave, în formă continuată (163 acte materiale), fals în înscrisuri sub semnătură privată, în formă continuată (170 acte materiale), fals material în înscrisuri oficiale, în formă continuată (436 acte materiale), uz de fals, în formă continuată (436 acte materiale) şi spălare de bani, în formă continuată.

În acelaşi dosar, a mai fost deferit justiţiei Vasile Naica, administrator legal al SC Vangher SRL şi soţul inculpatei Druţă, precum şi SC Vangher SRL, persoană juridică română, pentru spălare de bani, în formă continuată.

În rechizitoriul întocmit, procurorii arată că în perioada septembrie 2009 – iulie 2012, Druţă, utilizînd mijloace frauduloase (ordine de plată falsificate), a indus în eroare reprezentanţii unităţilor bancare unde aveau deschise conturi instituţiile la care era contabil şi i-a determinat să transfere peste 11,5 milioane lei, echivalentul a peste 2,7 milioane euro, din conturile ADR Nord Vest şi SC IRCETT SA în contul firmei sale SC Vangher SRL. DNA susţine că Druţă a falsificat personal aceste documente bancare şi a solicitat transferurile în baza unor operaţiuni comerciale inexistente.

DNA precizează că, pentru a ascunde toate aceste transferuri frauduloase, Druţă a falsificat 170 de înscrisuri reprezentînd extrasele de cont ale ADR Nord-Vest, depuse în contabilitatea acestei instituţii, ordinele de plată ale SC IRCETT SA, declaraţiile pentru plata obligaţiilor la bugetul de stat şi bugetele asigurărilor sociale şi ordinele de plată aferente întocmite pe numele firmei şi facturi fiscale.

Procurorii susţin că una dintre consecinţele acestor acţiuni a fost şi diminuarea sau chiar neplata contribuţiilor la bugetul de stat şi bugetul asigurărilor sociale pentru partea vătămată ADR Nord-Vest. Procurorii arată că banii proveniţi din aceste activităţi frauduloase au fost utilizaţi pentru plata salariului său ca angajat al firmei sale, plăţi către inculpată, ca persoană fizică, pentru achiziţionarea unor terenuri şi apartamente în Floreşti, cît şi pentru achiziţionarea de bijuterii din aur şi a două autoturisme de lux.  Dosarul a fost înaintat spre judecare la Tribunalul Cluj.

C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.