CM Qatar 2022 | Olanda – Argentina, primul duel al sferturilor de finală!

Selecţionata Olandei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Statelor Unite cu scorul de 3-1 (2-0), sâmbătă, pe Khalifa International Stadium din Ar-Rayyan, în primul meci din optimi.

Echipa antrenată de Louis van Gaal a făcut un joc tactic foarte bun şi s-a impus prin golurile marcate de Memphis Depay (10), Daley Blind (45+1) şi Denzel Dumfries (81), în timp ce pentru americani a punctat Haji Wright (76).

Americanii, care au ratat calificarea la turneul final din 2018 (Rusia), au reuşit acum să ajungă până în optimi, cu o echipă tânără, de perspectivă.

Team USA a început foarte bine jocul cu solida formaţie batavă, iar în min. 3 Pulisic a fost găsit excelent în careu de Adams, însă portarul Noppert a salvat un gol ca şi făcut.

Olanda a deschis scorul la prima sa acţiune consistentă de gol, prin Depay (10), care a fost găsit nemarcat în centrul careului de Dumfries.

Deşi americanii au avut o posesie superioară nu au reuşit să îşi creeze ocazii clare de gol, selecţionata Oranje fiind prezentă la finalizare prin Blind (18) şi Depay (21), ambii imprecişi.

Jucătorii antrenaţi de Gregg Berhalter au fost periculoşi în finalul primei reprize, când Weah (43) a şutat din voleu din afara careului, dar Noppert a respins, şi prin Dest (44), care a pătruns bine în careu, dar a ratat şutul.

Olanda a mai dat o lovitură, chiar înainte de pauză, prin Blind, care a reluat în plasă de la 11 metri centrarea întoarsă de Dumfries (45+1), după şablonul primului gol.

Repriza secundă a fost mai animată, ambele echipe având mai multe şanse de gol.

Golgheterul Olandei, Gakpo (49), a respins de pe linia porţii mingea trimisă de fundaşul Ream pe lângă portarul Noppert, salvând un gol. La poarta cealaltă, portarul Turner a respins mingea deviată de Ream la centrarea lui Dumfries (50).

Pulisic (53) şi McKennie (54) au încercat să reducă din diferenţă, dar mai aproape de gol au fost olandezii, mai întâi prin Depay (61), al cărui şut de la 18 metri a fost deturnat de sub bară de Turner, portarul american remarcându-se şi la şutul lui Koopmeiners (71), iar apoi şi la reluarea lui Depay.

Haji Wright a irosit o şansă excelentă de gol (75), după ce a interceptat o minge trimisă înapoi, dar a intrat în unghi şi şutul să a fost blocat de Dumfries.

Echipa Statelor Unite a reuşit să înscrie în min. 76, prin acelaşi Wright, care a reluat ciudat la centrarea lui Pulisic, mingea a făcut o boltă şi a intrat în plasă.

Americanii au început să spere tot mai mult, iar Pulisic (79) a tras la poartă din afara careului, dar Noppert a reţinut.

Defensiva americană a fost surprinsă din nou în min. 81, când Blind l-a găsit nemarcat pe partea dreaptă pe Dumfries şi acesta a înscris simplu din voleu de la 7 metri, încununându-şi cu gol prestaţia excelentă şi cele două assist-uri.

Olanda, vicecampioană mondială în 1974, 1978 şi 2010, a ajuns la 19 meciuri consecutive fără înfrângere, 14 victorii şi 5 egaluri.

Messi și-a dus echipa în sferturi

Selecţionata Argentinei s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Australiei cu scorul de 2-1 (1-0), sâmbătă seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan.

Selecţionata Albiceleste a câştigat meritat, prin golurile marcate de Lionel Messi (35) şi Julian Alvarez (57), dar Australia a luptat până la final, după ce a redus din diferenţă prin autogolul lui Enzo Fernandez (77).

Echipa de la antipozi, superioară din punct de vedere fizic, a pus multe probleme dublei campioane mondiale (1978, 1986), dar în cele din urmă echipa lui Scaloni, impulsionată de Leo Messi, s-a impus.

Prima repriză a fost una cu sud-americanii în control, însă fără ocazii de gol la vreuna din porţi.

Singura a fost în min. 35, când Mac Allister i-a pasat în careu lui Otamendi, acesta i-a aşezat mingea lui Messi şi căpitanul echipei Argentinei a înscris cu un şut la colţul lung, golul cu numărul 789 din carieră, la meciul 1000.

Messi a devenit cu acest prilej cel mai vârstnic jucător care marchează pentru Argentina în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale, la 35 de ani şi 162 de zile.

Argentina a fost mai bună şi după pauză, când Scaloni a schimbat sistemul, trecut la cel cu trei fundaşi.

Messi (50) a şutat de la 18 metri, dezechilibrat, iar portarul a reuşit să reţină.

În min. 57, argentinienii au făcut presing la portar, Ryan l-a evitat pe De Paul, dar Alvarez i-a furat mingea şi a înscris.

Campioana en titre a Americii de Sud a mai avut câteva şanse de a tranşa situaţia, dar Alvarez nu a ajuns la centrarea trimisă în faţa porţii de Acuna (66), Messi a fost imprecis câteva secunde mai târziu, fiind imitat şi de Tagliafico (75).

Socceroos a redus din diferenţă cu şansă şi finalul meciului a devenit unui încins: Goodwin a prins un şut din afara careului (77), care nu se ducea pe spaţiul porţii, dar Enzo Fernandez a avut o intervenţie nefericită şi Emiliano Martinez nu a mai avut ce face.

Echipa antrenată de Graham Arnold a fost aproape de egalare (81), după o cursă incredibilă a fundaşului stânga Behich, dar Lisandro Martinez a avut o intervenţie salvatoare la 7 metri de poartă.

Profitând de o apărare mai rarefiată, argentinienii au avut câteva şanse de a închide conturile, dar Lautaro Martinez a fost dezamăgitor în trei rânduri (89, 90+3, 90+5), iar Messi a tras pe lângă vinclu (90+3).

De partea cealaltă, Hrustic (jucător cu mamă româncă şi tată bosniac) a avut un şut peste poartă de la 18 metri (81), iar tânărul Kuol a avut egalarea în vârful bocancului (90+7), dar Emilio Martinez a fost providenţial.

Argentina a jucat de nouă ori în optimile de finală ale Cupei Mondiale de la introducerea formatului actual şi nu a pierdut decât de două ori, în 1994, în faţa României, şi în urmă cu patru ani, în faţa Franţei, care apoi a câştigat trofeul.

Messi a marcat sâmbătă primul său gol în fazele eliminatorii ale Cupei Mondiale şi al nouălea în cinci turnee finale ale competiţiei.

Australia mai jucat doar o dată în optimile Cupei Mondiale, în 2006, când a pierdut în faţa Italiei.

În sferturile de finală, Argentina va întâlni Olanda, pe 9 decembrie (Lusail Stadium – Al Daayen, 21:00).