CM Qatar 2022 | Maroc a produs încă o uriașă surpriză la turneul final, executând Belgia cu 2-0!

Selecţionata Marocului a obţinut o victorie surprinzătoare în faţa Belgiei, cu scorul de 2-0 (0-0), duminică, într-un meci din Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

”Leii din Atlas” au obţinut abia a treia lor victorie la Cupa Mondială, prin golurile marcate de Abdelhamid Sabiri (73) şi Zakaria Aboukhlal (90+2), în faţa unei echipa care a dezamăgit.

”Diavolii roşii” au avut iniţiativa în cea mai mare parte a timpului, însă a fost o posesie sterilă, fără prea multe ocazii clare de gol.

După pauză, marocanii au fost din ce în ce mai periculoşi. Courtois a prins şutul lui Ziyech de la 20 metri (50), iar Boufal a trimis milimetric pe lângă bara a doua (57).

În min. 73, Sabiri, intrat de puţine minute, a executat o lovitură liberă de pe partea stângă la colţul scurt şi l-a surprins pe Courtois.

Până la final, deşi Roberto Martinez a jucat ultraofensiv, introducându-l şi pe Romelu Lukaku, Belgia nu şi-a mai creat decât o ocazie, dar Vertonghen (82) a trimis puţin alături de poartă, la cornerul lui Mertens. În cele din urmă echipa antrenată de Walid Regragui a mai înscris o dată, prin Zakaria Aboukhlal (90+2), cu şut sub bară, la colţul scurt, din pasa lui Ziyech.

Echipele calificate în optimi se vor decide pe 1 decembrie, când se vor juca ultimele partide din grupă: Croaţia – Belgia şi Canada – Maroc, ambele de la ora 17:00).

Argentina învinge Mexicul cu 2-0 şi rămâne în cursă pentru optimi

Selecţionata Argentinei rămâne în cursă pentru optimile de finală ale Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, după ce a învins echipa Mexicului cu scorul de 2-0 (0-0), sâmbătă seara, în Grupa C.

Argentina, temătoare după catastrofa din meciul cu Arabia Saudită (1-2), a reuşit, graţie geniului lui Lionel Messi, să câştige acest meci vital, prin golurile înscrise de căpitanul său (64) şi de Enzo Fernandez (87).

Campioana Americii de Sud păstrează şanse de a trece de grupă, însă situaţia în grupă este una complicată, toate cele patru echipe având şanse de a merge mai departe.

Echipa antrenată de Lionel Scaloni a făcut o primă repriză foarte slabă, nereuşind să găsească drumul spre poarta ”veteranului” Ochoa, în faţa unei formaţii arţăgoase care s-a apărat pe trei linii, cu marcaj strâns.

Prima oportunitate a sud-americanilor a venit abia în min. 34, când Messi a executat o lovitură liberă de partea dreaptă, dar Ochoa a boxat de sub transversală.

Mexicanii, antrenaţi de argentinianul Gerardo Martino, fost selecţioner al echipei Albiceleste, au avut o ocazie mai bună, însă Emiliano Martinez a reţinut mingea trimisă de Vega din lovitură liberă de la 24 de metri (45).

A fost nevoie de o pasă inspirată a lui Angel Di Maria, care l-a găsit, cumva, liber pe Messi în centru, la 20 de metri, iar decarul lui PSG a avut timp să penduleze şi să trimită cu stângul la colţ, fără speranţe pentru Ochoa (64).

În min. 87, după un corner, Messi l-a găsit pe Enzo Fernandez în careu, acesta a trecut de Gutierrez şi a şutat la păianjen, fără şanse pentru Ochoa.

Cele două echipe calificate din această grupă se vor decide miercuri 30 noiembrie, când se vor juca ultimele partide: Polonia – Argentina şi Arabia Saudită – Mexic, ambele de la ora 21:00.

Tot sâmbătă s-au mai desfășurat partidele:

• Tunisia – Australia 0-1
  • Polonia – Arabia Saudită 2-0
  • Franța – Danemarca 2-1

Costa Rică mai speră la calificare

Selecţionata Costa Ricăi a învins neaşteptat echipa Japoniei cu scorul de 1-0 (0-0), duminică, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Keysher Fuller (81) a marcat golul care a mai făcut uitat debutul catastrofal în Qatar al echipei antrenate de Luis Fernando Suarez, 0-7 cu Spania. Japonia a dezamăgit, după surpriza produsă în faţa Germaniei (2-1).

Meciul a fost unul de factură modestă, mai ales în prima sa parte, în prima repriză nefiind practic ocazii de poartă, ci doar o luptă surdă între cele două careuri.

Japonia a început în forţă repriza secundă şi a avut un prim şut pe poartă, prin Morita, care a tras de la 16 metri, Navas a respins (46). Calvo a blocat şutul lui Morita, apoi Asano a deviat cu capul, dar fără probleme pentru Navas (48).

La una din puţinele faze în care a ajuns în careul nipon, Costa Rica a reuşit să înscrie, în min. 81, când Tejeda a interceptat o minge la 20 de metri, l-a angajat pe Fuller, care a şutat cu efect de la 18 metri, iar portarul Gonda nu a reuşit să agaţe mingea. A fost singurul şut pe poartă al costaricanilor.

Japonia a căutat măcar egalarea, însă fără succes, având o singură fază notabilă, în min. 88, când Mitoma a pătruns în care, a întors mingea pentru Kamada, dar şutul său a fost blocat de fundaşi, iar după un carambol Navas a prins în cele din urmă mingea.

Acest rezultat favorizează echipa Germaniei, care mai speră în continuare la calificarea în optimi după eşecul suferit în faţa Japoniei.

Ultimele partide, care vor decide configuraţia grupei, se vor juca în data de 1 decembrie: Japonia – Spania, şi Costa Rica – Germania, ambele de la ora 21:00).