CM Qatar 2022 | Germania tremură pentru calificare după egalul în fața Spaniei. Emoții și pentru Serbia

Selecţionatele Spaniei şi Germaniei au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), duminică seara, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, într-un meci din Grupa E a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Rezultat echitabil între cele două foste campioane mondiale, după golurile marcate de Alvaro Morata (62), respectiv Niclas Fuellkrug (83). Germania, cvadruplă campioană mondială (1954, 1974, 1990, 2014), a reuşit să înscrie în min. 40, prin Rudiger, din centrarea lui Kimmich, dar golul a fost anulat pentru ofsaid. Tot Rudiger a semnat o altă ocazie a Mannschaft-ului (45), cu un şut din unghi, reţinut în doi timpi de Simon.

Campioana mondială din 2010 a marcat prima, în min. 62, prin Morata, la mai puţin de zece minute de la intrarea sa, cu o reluare din 6 metri la colţul scurt, la centrarea lui Jordi Alba. Asensio a trecut pe lângă golul desprinderii (65), şutând peste de la 17 metri. Echipa lui Hansi Flick a reuşit egalarea în min. 83, prin Fuellkrug, cu un şut din careu, după o minge pasată de Musiala.

Germania putea obţine victoria în ultimul minut (90+6), când Sane a scăpat pe stânga, dar nu scos decât un corner, fiind blocat de Unai Simon.

Ultimele meciuri din grupă vor avea loc pe 1 decembrie: Japonia – Spania şi Costa Rica – Germania, ambele de la ora 21:00.

Germania are nevoie de victorie în ultimul joc şi ca Spania să învingă Japonia. Spania merge mai departe şi cu un egal. Dacă pierde în faţa Japoniei, poate rata calificarea în cazul unei victorii a Costa Ricăi.

Camerun şi Serbia au făcut un meci spectaculos dar și-au complicat situația în grupă

Selecţionatele Camerunului şi Serbiei au terminat la egalitate, 3-3 (1-2), luni, pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, într-un meci spectaculos din Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Meciul a fost unul cu răsturnări de scor, însă sârbii sunt cei care au cele mai multe motive să regrete, după ce au condus cu 3-1 şi au ratat şi alte ocazii clare de gol.

Pentru ”leii neîmblânziţi” au marcat Jean-Charles Castelletto (29), Vincent Aboubakar (63) şi Eric Maxim Choupo-Moting (66), în timp ce Strahinja Pavlovic (45+1), Sergej Milinkovic-Savic (45+3) şi Aleksandar Mitrovic (53) au înscris golurile Serbiei.

Camerunezii au deschis scorul în min,20, când Castellletto a reluat în plasă de la un metru, după o minge deviată de Nkoulou, la cornerul executat de Kunde. Ultimele minute înainte de pauză au aparţinut sârbilor, care au reuşit să înscrie de două ori. Pavlovic a egalat cu o lovitură de cap din 7 metri (45+1), din centrarea lui Tadic, iar apoi Sergej Milinkovic-Savic a adus Serbia în avantaj (45+3), cu un şut plasat de la 16 metri, după pasa lui Zivkovic.

În repriza secundă, ”Orlovi” (vulturii) s-au desprins la 3-1, prin golul semnat de Mitrovic (53), din careu, după o combinaţie frumoasă, la care au mai participat Kostic, Sergej Milinkovic-Savic şi Zivkovic. ”Leii” au sancţionat de două ori, în decurs de patru minute, apărarea avansată a sârbilor, marcând pe contraatac: Aboubakar (63) a redus din diferenţă, cu un lob, golul fiind iniţial anulat pentru ofsaid şi acordat ulterior după verificarea VAR-ului; Choupo-Moting (66) a egalat din pasa lui Aboubakar, la un contraatac în doi, gol validat de VAR.

Ultimele partide din grupă se vor juca pe 2 decembrie: Serbia – Elveţia şi Camerun – Brazilia , ambele de la ora 21:00.

Ghana, prima victorie la Cupa Mondială

Selecţionata Ghanei a învins Coreea de Sud cu scorul de 3-2 (2-0), luni, într-un meci din Grupa H a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Ghana a obţinut a cincea sa victorie la Cupa Mondială, prin golurile înscrise de Mohammed Salisu (24) şi Mohammed Kudus (34, 68), dând dovadă de mult pragmatism. Pentru Coreea de Sud, care a dominat jocul şi a atacat în valuri, dar steril în marea majoritate a timpului, a punctat Guesung Cho (58, 61).

După o remiză încurajatoare cu Uruguayul (0-0), în primul său meci Coreea de Sud a pus stăpânire pe joc de la început, iar în min. 8 un şut al lui Jeonga a fost respins în corner de Lamptey.

În plină dominare sud-coreeană, Ghana a dat două lovituri consecutive. În min. 24, la o lovitură liberă executată de Jordan Ayew, apărarea asiatică nu a reuşit să respingă şi Salisu a trimis în plasă din careul mic. Acelaşi Jordan Ayew, unul dintre fiind legendarului Abedi Pele, a furnizat assist-ul şi la al doilea gol, marcat cu capul de Kudus, din 6 metri.

Coreea de Sud a reuşit egalarea în decurs de patru minute, după faze similare. Kangin Lee a centrat de pe stânga şi Guesung Cho a marcat cu capul (58), iar apoi Cho a înscris tot cu capul, după o săritură remarcabilă peste Mensah, la centrarea lui Jin Su Kim (61).

Selecţionata ”Black Stars” a marcat un nou gol, cel al victoriei, prin Kudus (68), atacantul lui Ajax înscriind cu un şut din careu, pe sub Jin Su Kim şi portar. Ofensiva echipei antrenate de Paulo Bento a adus până la final mai multe ocazii la poarta lui Ati Zigi, dar nu şi golul egalării.

Ghana, care pierduse în faţa Portugaliei la debut (2-3), speră acum la optimi, înaintea ultimului său meci, cu Uruguayul, în timp ce Coreea de Sud păstrează şanse matematice.

Pe 2 decembrie se vor juca ultimele partide ale grupei: Ghana – Uruguay şi Coreea de Sud – Portugalia, ambele de la ora 17:00.