CM Qatar 2022 | Echipa gazdă a spus adio mondialului

Selecţionata Senegalului a învins echipa Qatarului cu scorul de 3-1 (1-0), vineri, în Grupa A a Cupei Mondiale, astfel că formaţia gazdă este prima eliminată din competiţie, înaintea ultimului său meci.

Campioana Africii a câştigat meritat, prin golurile marcate de Boulaye Dia (42), Famara Diedhiou (48) şi Cheikh Bamba Dieng (84), în timp ce echipa gazdă se poate consola cu primul său gol marcat la Cupa Mondială, de Mohammed Muntari (78).

”Leii din Teranga” au dominat jocul şi au avut şi primele ocazii. Ismaila Sarr (4) a şutat în plasa laterală, iar Nampalys Mendy (9) a tras de la 20 de metri, pe lângă ţintă.

În min. 34, Afif a căzut în careu în duel cu Ismaila Sarr, dar nu s-a acordat penalty în ciuda protestelor gazdelor.

Senegalul a deschis scorul după o gafă de proporţii a fundaşului Boualem Khoukhi, care i-a pus o minge pe tavă lui Boulaye Dia (41), iar acesta nu a ratat.

Echipa antrenată de Aliou Cisse s-a desprins imediat după pauză, când Famara Diedhiou (48) a marcat superb cu capul de la 7 metri, după un corner executat de Ismail Jakobs.

Al-Annabi a marcat golul de onoare al gazdelor în min. 78, prin Muntari, cu capul de la 9 metri, din centrarea lui Ismail Mohamad, la patru minute de la introducerea atacantului.

Africanii au revenit în atac şi au marcat simplu, profitând de dezechilibrul din echipa gazdă, aflată în căutarea egalării. Iliman Ndiaye a centrat pentru Dieng, care a înscris cu un şut din centrul careului (84), la o fază realizată de doi jucători proaspăt introduşi de Aliou Cisse.

Qatarul devine a patra echipă gazdă care este eliminată după faza grupelor la turneul pe care îl găzduieşte, după Elveţia (1954), Chile (1962) şi Africa de Sud (2010).

Ultima etapă programează meciurile Olanda – Qatar, de la ora 17:00, şi Ecuador – Senegal, de la ora 17:00, marţi 29 noiembrie.

Brazilia a făcut spectacol în fața Serbiei

Selecţionata Braziliei a învins echipa Serbiei cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, în primul său meci din Grupa G a Mondialelor.

După o primă repriză mai slabă, Selecao a făcut spectacol în partea secundă, câştigând prin dubla lui Richarlison (62, 73).

Cvintupla campioană mondială (1958, 1962, 1970, 1994, 2002), marea favorită la câştigarea trofeului, a încheiat meciul cu un raport de 24-4 şuturi la poartă şi 10-0 la şuturi pe poartă, având şi două bare (nu se contabilizează ca şut pe poartă).

A fost nevoie de un corner executat cu efect de Neymar (13) pentru a consemna prima ocazie, însă bravul portar Vanja Milinkovic-Savic a fost atent şi a respins. Casemiro a apoi tras de la 25 metri (21), dar Vanja Milinkovic-Savic a reţinut. Fratele mai celebrului Sergej l-a blocat salvator pe Vinicius (27) şi a reţinut şi şutul slab al lui Raphinha (35). Vinicius a fost periculos şi în min. 41, când a fost blocat in extremis de Milenkovic, după o eroare a fundaşului sârb.

Echipa auriverde a fost aproape de deschiderea scorului în primul minut al reprizei secunde (46), după o gafă a lui Pavlovic, dar Raphinha a tras în Vanja Milinkovic-Savic. În min. 62, Richarlison a reluat mingea în plasă, după ce Vanja Milinkovic-Savic a respins şutul lui Vinicius.
Cel mai spectaculos gol de până acum al Cupei Mondiale din Qatar a fost marcat în min. 73, când Vinicius a pasat în centrul careului, iar Richarlison a preluat şi a înscris din foarfecă.

Etapa următoare programează meciurile Camerun – Serbia, ora 12:00 şi Brazilia – Elveţia , ora 18:00, luni 28 noiembrie.

Soccer Football – FIFA World Cup Qatar 2022 – Group G – Brazil v Serbia – Lusail Stadium, Lusail, Qatar – November 24, 2022 Brazil’s Richarlison scores their second goal REUTERS/Amanda Perobelli

Iran a câștigat cu Țara Galilor, cu goluri reușite în prelungirile meciului

Selecţionata Iranului a reuşit o victorie dramatică în faţa Ţării Galilor, cu scorul de 2-0 (0-0), vineri, în Grupa B a Cupei Mondiale, prin două goluri marcate în minutele adiţionale.

Iranul, cu cinci schimbări în formula de start faţă de meciul catastrofal cu Anglia (2-6), a părut o altă echipă în sensul propriu al cuvântului. Echipa antrenată Carlos Queiroz a jucat mult mai ofensiv, a fost mai periculoasă şi curajul său a fost răsplătit pe final, prin golurile marcate de Roozbeh Cheshmi (90+8) şi Ramin Rezaeian (90+11), după ce portarul galez a fost eliminat.

Galezii au avut o primă repriză mai bună şi au ratat o mare ocazie în min. 12, când Moore a reluat din 6 metri în portarul Hosseini, la centrarea lui Roberts.

Team Melli a început în forţă repriza secundă, dar Azmoun a nimerit bara (51), pe un contraatac. Un minut mai târziu, Gholizadeh a tras din marginea careului şi a ţintit şi el bara, după care Azmoun a reluat în portar.

”Dragonii” au trecut pe lângă deschiderea scorului în min. 84, când şutul lui Davies de la 16 metri a fost deturnat în corner de portarul Hosseini.

La un nou contraatac iranian (84), portarul Hennessey a ieşit hazardat şi s-a ciocnit de Taremi. Henessey a primit iniţial doar cartonaş galben, dar portarul galez a devenit primul jucător eliminat la CM 2022, după ce arbitrul Escobar a revăzut reluarea fazei.

În superioritate, Iranul a reuşit să facă diferenţa în ultimele minute de joc. După ce şutul lui Torabi a ocolit de puţin poarta (88), când nimeni nu mai spera, rezerva Cheshmi a găsit colţul porţii lui Ward cu un şut de la 20 de metri (90+8). Galezii au căutat egalarea cu disperare şi au fost surprinşi pe contraatac (90+11), fundaşul Rezaeian înscriind din pasa lui Taremi.

Marţi 29 noiembrie vor avea loc ultimele meciuri din grupă: Ţara Galilor – Anglia, ora 21:00, şi Iran – SUA, ora 21:00.