CM Qatar 2022 | Belgia a învins greu Canada, care a ratat o lovitură de la 11 m

Selecţionata Belgiei a învins echipa Canadei cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe Ahmad Bin Ali Stadium din Ar-Rayyan, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

”Diavolii roşii”, medaliaţi cu bronz în urmă cu patru ani, s-au impus prin golul reuşit de Michy Batshuayi (44), însă victoria lor nu a fost obţinută atât de uşor, nord-americanii ratând un penalty.

Batshuayi a semnat prima ocazie a meciului, în min. 1, cu un şut de la 20 de metri, prins de portar.

Canada, la a doua sa participare la Cupa Mondială, după ediţia din 1986, a început în forţă, surprinzând echipa antrenată de Roberto Martinez, care a rezistat cu greu asalturilor.

În min. 8, un şut al lui Buchanan a fost deviat cu mâna de Carrasco, iar canadienii au primit penalty, după verificarea VAR, însă Alphonso Davies, jucătorul lui Bayern Munchen, a tras telefonat şi Courtois a respins (11). Ar fi fost primul gol al Canadei la Cupa Mondiale, după ce în 1986 nu a înscris.

Nord-americanii au continuat ofensiva, dar Courtois (30) a respins şutul lui Johnston, apoi Alderweireld a blocat şutul din întoarcere al lui David (31). În min. 39, Laryea a fost călcat de Witsel în careul Belgiei, dar nu s-a acordat din nou penalty.

Belgienii au avut o oportunitate bună în min. 23, dar Batshuayi a fost blocat în careu de Hutchinson în momentul şutului.

”Diavolii roşii” au înscris în min. 44, prin Batshuayi, care a fost angajat de Alderweireld cu pasă lungă, de excepţie, şi l-a executat pe Borjan.

Canada a mai avut două situaţii bune până la pauză, însă Buchanan a reluat peste poartă din 6 metri la centrarea lui Laryea (45+2), iar şutul violent al lui Eustaquio, din marginea careului, a fost blocat de Tielemans (45+5).

După pauză, Belgia a făcut mutările necesare şi a neutralizat jocul Canadei, însă nici nord-americanii nu au mai avut aceeaşi vivacitate şi inspiraţie.

Echipa antrenată de englezul John Herdman şi-a mai creat ocazii de gol, însă fără un grad de periculozitate ridicat: David a trimis cu capul pe lângă (48), iar mingea expediată de Larin cu capul (80) a fost prinsă de Courtois.

Belgienii au avut şi ei câteva oportunităţi, însă Batshuayi a fost blocat de Laryea în momentul şutului (67), iar De Bruyne nu a reuşit să găsească precizia necesară pentru a-l învinge pe Borjan (86, 90+1).

În celălalt meci al grupei, Marocul şi Croaţia au terminat nedecis, 0-0.

Duminică 27 noiembrie sunt programate meciurile din etapa a doua, Belgia – Maroc (Al Thumama Stadium – Doha, 15:00) şi Croaţia – Canada (Khalifa International Stadium – Ar-Rayyan, 18:00).

Elveția a trecut, cu 1-0, de modesta echipă a Camerunului

Selecţionata Elveţiei a învins echipa Camerunului cu scorul de 1-0 (0-0), joi, într-un meci desfăşurat pe Al Janoub Stadium din Al Wakrah, în Grupa G a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.

Elveţia a debutat cu dreptul la acest turneu final, în faţa unei echipa modeste a Camerunului, prin golul marcat de Breel Embolo (48), atacant născut în Camerun.

Africanii au controlat jocul în debutul partidei şi au avut şi câteva ocazii de gol, însă Sommer a fost de fiecare dată la post. Mbeumo (10) a şutat din unghi, Sommer a respins, iar Toko Ekambi a reluat peste poartă din drop. Hongla (30) a şutat şi el din unghi, dar Sommer a respins.

Camerunezii s-au stins treptat şi Elveţia a preluat iniţiativa. ”Nati” a dat lovitura după pauză (48), când Shaqiri a centrat de pe partea dreaptă, iar Embolo, rămas nemarcat la 7 metri, a reluat simplu în plasă.

Fundaşul Collins Fai, fost la Dinamo Bucureşti, a fost unul dintre remarcaţii formaţiei cameruneze.

Aceasta a fost prima confruntare dintre cele două echipe la nivel de reprezentative de seniori.

Camerunezii nu au mai câştigat un meci la Cupa Mondială din 2002 (1-0 cu Arabia Saudită), pierzând toate partidele la ediţiile din 2010 şi 2014.

Partidele din etapa a doua vor avea loc luni 28 noiembrie Camerun – Serbia, de la ora 12:00, şi Brazilia – Elveţia, de la ora 18:00.

Uruguay și Coreea de Sud s-au anihilat reciproc, într-o partidă fără goluri

Selecţionatele Uruguayului şi Coreei de Sud au terminat la egalitate, 0-0, joi, în Grupa H a Cupei Mondiale.

Sud-americanii au avut cele mai mari ocazii, două bare, în acest meci în care niciuna dintre echipe nu a tras vreun şut pe spaţiul porţii. Meciul a fost unul echilibrat în cea mai mare parte a sa, semănând cu un veritabil meci de şah, în care cele două echipe au riscat foarte puţin.

După ce în primul sfert de oră nici nu a ieşit din propria jumătate, echipa Uruguayului a avut primele ocazii notabile. Valverde a preluat cu dreptul şi a tras cu stângul din careu, peste poartă (19), apoi Nunez (22) nu a ajuns la o minge trimisă în faţa porţii, iar pe un contraatac foarte promiţător Olivera a greşit pasa pentru Nunez (27).

Sud-coreenii au avut o şansă mare de a deschide scorul, însă Ui Jo Hwang (34) a reluat de la 10 metri, puţin peste poartă.

Nici repriza secundă nu a arătat diferit, chiar dacă sud-americanii au avut o posesie mai bună.
În etapa a doua, luni 28 noiembrie, vor avea loc partidele: Coreea de Sud – Ghana, ora 15:00, şi Portugalia – Uruguay, ora 21:00.