CM Qatar 2022 | Argentina lui Messi a pierdut cu Arabia Saudită, una din cele mai mari surprize din istoria competiției

Formaţia Arabiei Saudite a produs prima mare surpriză a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar, prin victoria reuşită în faţa dublei campioane mondiale Argentina, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi, pe Lusail Stadium din Al Daayen, în Grupa C a competiţiei.

Arabia Saudită a reuşit una dintre cele mai mari surprize din istoria competiţiei, punând capăt unei serii a sud-americanilor de 36 de meciuri consecutive fără înfrângere. Argentina mai avea nevoie de un meci fără eşec pentru a egala recordul deţinut de Italia (37).

Selecţionata ”Albiceleste” a deschis scorul prin Lionel Messi (10 – penalty), dar ”şoimii verzi” au dat lovitura în debutul reprizei secunde, când au punctat prin Saleh Alshehri (48) şi Salem Aldawsari (53).

Argentina a început foarte bine jocul şi a ratat prima ocazie în min. 2, când portarul Alowais a apărat şutul lui Messi de la 14 metri. În min. 8, sud-americanii au primit penalty, după ce Paredes a fost ţinut în careu de Abdulhamid la o fază fixă. Messi a transformat cu siguranţă (10), deschizând scorul.

Într-o repriză controlată de Argentina, saudiţii nu au avut decât un şut-centrare al lui Abdulhamid (12), prins fără probleme de Emiliano Martinez.

Argentina, care nu a găsit antidotul pentru apărarea avansată a saudiţilor, a avut o gol anulat la Lautaro Martinez (27), evident, pentru ofsaid, şi alte două situaţii notabile, un şut complet ratat de De Paul (42), de la 16 metri, şi o şansă a lui Di Maria (45+2), care nu a putut controla o minge primită în faţa porţii.

Messi & co au fost surprinşi de debutul avântat al adversarilor după pauză, saudiţii marcând mai întâi prin Saleh Alshehri (48), cu un şut la colţul lung, după o pasă de la Albrikan. Argentina a acuzat şocul şi a mai cedat o dată, la şutul lui Salem Aldawsari (53), de la 16 metri, defensiva lui Scaloni părând lentă şi nepregătită de fiecare dată.

Campioana Americii de Sud a căutat măcar egalarea până la final, fără succes. Messi (57) a fost deposedat in extremis în careu de Altambakti, Tagliafico (63) a ratat cea mai mare şansă de gol, din 3 metri, dar Alowais a fost la post. Di Maria (72) a tras din unghi, însă Alowais nu a avut emoţii. Messi (84) şi Alvarez (90+11) l-au testat pe portarul saudit cu lovituri de cap, iar Alamri (90+1) a respins o minge de pe linia porţii.

Jocurile din runda a doua a grupei sunt programate sâmbătă 26 noiembrie: Polonia – Arabia Saudită, de la ora 15:00, şi Argentina – Mexic, de la ora 21:00.

SUA și Țara Galilor, primul ”egal” al mondialelor

Statele Unite şi Ţara Galilor au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), luni seara, într-un meci din Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar. Americanii au marcat prin Timothy Weah (36), în timp ce vedeta Gareth Bale (82 – penalty) a semnat golul galezilor.

Primele ocazii au venit în min. 9, când galezii au fost aproape de autogol, dar apoi Sargent a trimis mingea la colţul scurt cu capul, însă balonul a şters bara. Diferenţa în prima parte a fost făcută de acţiunea superbă a lui Pulisic (36), jucătorul echipei Chelsea angajându-l în adâncime pe Timothy Weah, care a marcat pe lângă Hennessey. Weah este fiul preşedintelui Liberiei, fostul mare fotbalist George Weah.

Galezii au fost cei cu iniţiativa în repriza secundă şi au pus în pericol de câteva ori poarta lui Turner. Americanii le-au făcut cadou un penalty ”dragonilor”, după ce Zimmerman l-a faultat în careu pe Bale, aflat cu spatele la poartă. Bale, care joacă în Statele Unite, la Los Angeles FC, a transformat impecabil lovitura de pedeapsă (82), și restabilit egalitatea.

Galezii, care revin la Cupa Mondială după ediţia din 1958, şi americanii, care nu au reuşit calificarea la ediţia trecută, din Rusia, păstrează şanse de a merge mai departe după acest egal (primul înregistrat la CM 2022), având în vedere că în celălalt meci din grupă Anglia a dispus de Iran cu 6-2.

Vineri 25 noiembrie, în etapa a doua a grupei vor avea loc partidele: Ţara Galilor – Iran, de la ora 12:00, şi Anglia – SUA, de la ora 21:00.

Danemarca – Tunisia, primul meci fără goluri al competiției

Selecţionatele Danemarcei şi Tunisiei au terminat la egalitate, 0-0, marţi, într-un meci din Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal.

Danemarca, semifinalistă anul trecută la EURO 2020, a dominat jocul, dar Tunisia a avut o evoluţie foarte bună şi nu i-a oferit prea multe şanse echipei conduse din teren de Eriksen. Mai mult, Tunisia a marcat în min. 23 prin Jebali, după o cursă de la centrul terenului, dar reuşita sa a fost anulată pentru un ofsaid evident.

Repriza secundă a aparţinut în întregime danezilor, care şi-au creat câteva ocazii bune, dar nu au reuşit să concretizeze niciuna dintre ele. Lindstrom a fost aproape de un gol de senzaţie, însă şutul său de la 24 de metri, de pe dreapta, a fost deturnat de Dahmen de la vinclu (90+3).

Danezii au cerut în minutele adiţionale un penalty, arbitrul mexican a urmărit reluările pe margine, dar a decis că a fost fault în atac.

Sâmbătă 26 noiembrie se vor juca meciurile din etapa a doua: Tunisia – Australia, de la ora 12:00, şi Franţa – Danemarca, de la ora 18:00.