Chelsea Londra este noua regină a Europei

Chelsea a cucerit al doilea său trofeu al Ligii Campionilor la fotbal, sâmbătă seară, după ce a învins-o în finală pe Manchester City cu scorul de 1-0 (1-0), pe Estadio do Dragao din Porto. Londonezii, campioni în 2012, s-au impus în Portugalia prin golul marcat de germanul Kai Havertz (42). Manchester City, la prima sa finală în Champions League, a controlat repriza secundă, dar nu a reuşit să îşi creeze ocazii de gol, Chelsea având o defensivă inexpugnabilă. City a avut prima sa oportunitate în minutul 8, când Sterling a fost blocat de James şi Mendy. Chelsea a replicat prin câteva acţiuni tăioase, iar Werner a ratat în trei situaţii. În minutul 10 a luftat din 7 metri, apoi a tras slab din poziţie centrală (14), iar un minut mai târziu a şutat în plasa laterală. Rudiger a avut o intervenţie salvatoare în minutul 28, când a blocat un şut al lui Foden. Chelsea a marcat golul care a făcut diferenţa în minutul 42, când Chilwell l-a găsit foarte bine pe Havertz, cu o pasă de 40 de metri, iar germanul a înscris după ce a trecut de portarul Ederson. În partea secundă, Azpilicueta (68) a avut o intervenţie providenţială la centrarea lui Mahrez. Acesta din urmă a avut şi ultima şansă a meciului, cu un demivoleu din marginea careului, dar balonul a trecut agonizant puţin peste poartă. Chelsea putea tranşa meciul mai devreme, dar americanul Pulisic, intrat în locul lui Werner, a ratat în minutul 73 din poziţie excelentă. Germanul Thomas Tuchel a cucerit trofeul Ligii Campionilor la a doua sa finală consecutivă, după ce anul trecut a pierdut finala cu Paris Saint-Germain. Tuchel este al treilea antrenor german la rând care ia trofeul, după Jurgen Klopp (Liverpool) şi Hansi Flick (Bayern Munchen). Să mai scriem că aceasta a fost a treia finală 100% între echipe englezești în Liga Campionilor, după Manchester United – Chelsea din 2008 și Liverpool – Tottenham Hotspur din 2019. Anglia a ajuns la un total de 14 trofee în cea mai importantă competiție inter-cluburi, apropiindu-se la patru de recordul Spaniei. Chelsea Londra a devenit a 13-a echipă care se impune mai mult de o dată în Champions League. Statistica ne arată că ultimele opt echipe care au ajuns pentru prima dată în finala Champions League nu au câștigat trofeul: CF Valencia în 2000, Bayer Leverkusen în 2002, AS Monaco în 2004, Arsenal Londra în 2006, Chelsea Londra în 2008 (se afla la prima finală), Tottenham Hotspur în 2019, Paris Saint Germain în 2020 și Manchester City în 2021. Ultima care a reușit să câștige prețiosul trofeu disputând prima finală a fost Borussia Dortmund în sezonul 1996/1997. În ultima decadă, trofeul Ligii Campionilor a fost câștigat de echipe din numai trei țări continentale: Spania, Anglia și Germania. La finala de sâmbătă au asistat 14.110 spectatori.