CFR și U Cluj se luptă, astăzi, pentru un loc în sferturile Cupei României

Etapa finală a grupelor Cupei României 2023-2024 la fotbal masculin se joacă în aceste zile şi va stabili echipele calificate în sferturile de finală ale competiţiei.

În Grupa B, din care fac parte echipele din Cluj, U și CFR, cinci din cele şase echipe păstrează şanse de calificare în sferturile de finală. CSA Steaua e obligată să învingă pentru a intra în aceste calcule. Cum rezultatul meciurilor directe e principalul criteriu de departajare, iată cum stă situaţia între cele cinci echipe cu şanse, cu menţiunea că Rapid – CFR şi Alexandria – Steaua se joacă în această etapă.

Înaintea acestei etape finale s-au consemnat următoarele rezultate: Steaua – U Cluj 1-3, CSM Alexandria – CFR Cluj 1-3, Steaua – Rapid 0-0, U Cluj – CFR Cluj 1-1.

Miercuri, de la ora 19, se vor disputa meciurile:

• FC Rapid 1923 – CFR Cluj (6 decembrie, 19:00, Digi Sport, Prima Sport)
  • FC Botoșani – Universitatea Cluj (6 decembrie, 19:00, Digi Sport, Prima Sport)
  • CSM Alexandria – CSA Steaua (6 decembrie, 19:00, Digi Sport, Prima Sport)

Rapid – CFR

Derby-ul din Giulești face parte din ultima etapă a Cupei României și este decisiv pentru calificarea în fazele eliminatorii.

Rapid și CFR Cluj au același număr de puncte înainte de ultima etapă și diferența de golaveraj similară. Singura diferență între cele două echipe este făcută de numărul de goluri marcate în această stagiune. Cele două echipe se pot califica împreună mai departe, dar doar dacă FC Botoșani – U Cluj se termină cu victoria gazdelor, iar duelul Alexandria – CSA Steaua se încheie la egalitate. Cele două rezultate au șanse destul de mici să se întâmple, astfel că partida din Giulești va fi decisivă cel puțin pentru una din cele două echipe feroviare.

Rapid – CFR Cluj este un nou duel în care Bergodi încearcă să supraviețuiască fără Albion Rrahmani și Claudiu Petrila. Cei doi jucători care au avut un sezon excelent absentează în continuare din cauza problemelor medicale.

Partida Rapid – CFR Cluj este una extrem de importantă și pentru Andrea Mandorlini, antrenorul echipei din Gruia. Italianul este într-o poziție dificilă după ce în ultimele cinci etape echipa nu a bătut pe nimeni. De altfel, în ultimele opt meciuri CFR Cluj are o singură victorie.

De altfel, Neluțu Varga, patronul celor de la CFR, a anunțat că vrea patru victorii până la finalul anului calendaristic și a promis chiar o primă de 250.000 de euro pentru jucători și staff.

„Nu vreau egaluri. Nu mai vorbesc de înfrângeri. Vreau 4 victorii în următoarele meciuri. Le-am fixat și un bonus consistent. Dacă vor reuși 4 victorii, vor avea un bonus de sărbători: 250.000 de euro de împărțit, jucătorii și staff-ul. Dacă nu obținem 4 victorii, în iarnă vor pleca 6-7 fotbaliști. În primul rând, jucătorii sunt vinovați pentru că suntem în situația asta. Abia după aceea pleacă antrenorul. Până la urmă, un tehnician aduce fotbaliștii în fața porții. Iar acolo intervine valoarea fiecăruia, pe care Mandorlini nu poate s-o antreneze.”, a declarat oficialul lui CFR Cluj, după înfrângerea de la Craiova.

Echipele probabile:

Rapid (4-3-3): Moldovan – Braun, Săpunaru, Iacob, Borza – Oaidă, Albu, Kait – Funsho, Soni, Papeau

CFR Cluj (4-3-3): Sava – Mogoș, Boben, Ilie, Morgan – Muhar, Cvek, Avounou – Otele, Juricic, Krasniqi

Botoșani – U Cluj

U Cluj pare să aibă sarcina cea mai ușoară pentru a ajunge în sferturile Cupei României, echipa din Botoșani fiind total demotivată în acest sezon al competiției. De altfel, echipa din Moldova nu are niciun punct în Grupa B, pierzând ambele meciuri disputate până acum, dar nici evoluțiile din SuperLigă nu-I dau dreptul să spere la un rezultat pozitiv în meciul cu ”Șepcile roșii”, care pe lângă că sunt pe val în campionat, au ca și obiectiv principal o nouă finală de Cupa României.

Cine și cum se califică

Primele două echipe clasate în fiecare grupă în parte se califică în faza sferturilor de finală urmând a disputa următoarele meciuri conform schemei de mai jos, cu mențiunea că echipele câștigătoare ale grupelor vor disputa meciurile pe teren propriu. De asemenea, În semifinale, câștigătoarele sferturilor de finală 1 și 3 vor fi gazde.