CFR Cluj, victorie în ceață

CFR Cluj a învins-o pe Chindia Târgovişte cu scorul de 1-0 (0-0), luni seară, în deplasare, la Ploieşti, pe stadionul „Ilie Oană”, în ultimul meci din etapa a 20-a din cadrul sezonului regulat al Ligii 1. Unicul gol al partidei a fost reuşit de Adrian Păun, în minutul 52. Acesta a transformat un penalty ușor acordat de central, după un presupus henţ al lui Andrei Piţian, dezechilibrat la un duel cu Paulo Vinicius. Chindia a fost privată de un penalty în minutul 58, când fundaşul Syam Ben Youssef l-a lovit cu cotul în figură pe Piţian. Ambele echipe au avut ocazii bune de gol, gazdele prin Daniel Florea (66) şi Marco Dulca (75 – bară), iar CFR prin Ovidiu Hoban (74). Chindia a încheiat o serie de nouă meciuri consecutive fără înfrângere. CFR nu a mai pierdut de nouă etape, în care are şapte victorii şi două egaluri. În tur, scorul a fost egal, 0-0. În urma succesului de la Ploiești, CFR Cluj acumulează 44 de puncte, având cu unul mai puțin decât FCSB, respectiv cu șapte puncte peste ocupanta locului trei, CS Universitatea Craiova, echipă care a uitat să câștige. În acest moment, pe locurile de play-off se află FCSB, CFR Cluj, CS Universitatea Craiova, Sepsi Sf. Gheorghe, Academica Clinceni și învinsa feroviarilor, Chindia Târgoviște. Eșecul trupei lui Emil Săndoi constituie o gruă de oxigen pentru contracandidatele la locurile de play-off, FC Botoșani, Viitorul Constanța și chiar Dinamo București, aceasta din urmă revenind în lupta pentru top 6 după ce a legat două victorii, cu Gaz Metan Mediaș și UTA Arad. Pentru CFR Cluj urmează disputa cu Viitorul Constanța, care va avea loc pe 4 februarie, în Gruia, pe stadionul „Dr. Constantin Rădulescu”. Aceeași etapă a 21-a programează eternul derby al fotbalului românesc, Dinamo – FCSB. În cazul în care „roș-albaștri” nu se impun în acest meci, echipa lui Edi Iordănescu are șansa de a urca pe primul loc al clasamentului, oportunitate pe care a ratat-o în urmă cu două etape, după remiza cu Astra Giurgiu, de pe teren propriu.