CFR Cluj – Universitatea Craiova, în şaisprezecimile Cupei României

Campioana CFR Cluj va întâlni formaţia Universitatea Craiova în şaisprezecimile de finală ale Cupei României, ediţia 2021-2022, conform tragerii la sorţi care a avut loc, joi, la sediul Federaţiei Române de Fotbal.

Meciul reprezintă reditarea Supercupei României, disputată la 10 iulie, în care deţinătoarea Cupei României, U Craiova, a învins cu 4-2, campioana en titre CFR Cluj la loviturile de departajare.
Alte partide între echipe din Liga I sunt: FC Argeş – FC Botoşani, Farul Constanţa – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe şi CS Mioveni – FC Rapid.

Partidele din şaisprezecimile Cupei României vor avea loc în 22 septembrie, cu începere de la ora 16,30, cu excepţia celor televizate, programul acestora urmând a fi stabilit şi comunicat ulterior pe site-ul FRF.
Meciurile din şaisprezecimile, optimile şi sferturile de finală ale Cupei României se dispută într-o singură manşă, pe terenul echipei de categorie inferioară sau mai slab clasată în campionatul precedent. În cazul în care meciurile din Cupa României urmează să fie televizate în direct şi sunt programate în nocturnă, iar clubul organizator nu dispune de un stadion dotat cu instalaţie de iluminat, jocul se va programa pe un stadion din localitatea cea mai apropiată, care îndeplineşte condiţiile regulamentare necesare disputării jocului şi televizării.
Partidele se vor desfăşura în conformitate cu prevederile articolului 30 din ROAF. Astfel, în caz de egalitate după 90 de minute de joc, se procedează la prelungiri şi, după caz, la executarea loviturilor de departajare din punctul de pedeapsă.
Meciurile care nu se pot disputa din cauza rezultatelor pozitive la testările pentru Covid-19 nu se pot reprograma.