CFR Cluj – Steaua Roșie Belgrad în play-off-ul Ligii Europa

Campioana României CFR Cluj a fost eliminată din Liga Campionilor după ce a fost învinsă de formaţia elveţiană Young Boys cu scorul de 1-3, marţi seară, pe Stadionul Wankdorf din Berna, în manşa secundă a turului al treilea preliminar. Partida tur, disputată la Cluj-Napoca, se încheiat cu scorul de 1-1. CFR părăseşte Liga Campionilor şi va evolua în play-off-ul Europa League cu o fostă câștigătoare a Ligii Campionilor, Steaua Roşie Belgrad, care a fost eliminată de Sheriff Tiraspol, după 1-1 la Belgrad şi 0-1 la Tiraspol. Campioana României are asigurată prezenţa în grupele Europa Conference League dacă va fi eliminată şi din Europa League.

CFR Cluj și-a încheiat aventura în cea mai importantă competiție inter-cluburi, fiind oprită din drumul spre faza grupelor de puternica formație elvețiană Young Boys Berna, aceeași care în sezonul trecut le-a refuzat feroviarilor calificarea în „16”-imile Europa League. După 1-1 în Gruia, Young Boys Berna și-a valorificat avantajul terenului propriu și s-a impus cu 1-0, după ce clujenii au condus cu 1-0 încă din minutul 4, grație golului marcat de francezul Omrani. Amfitrionii au întors rezultatul înainte de pauză. Campioana Elveţiei s-a impus prin golurile marcate de Jordan Siebatcheu (23, 42) şi Nicolas Ngamaleu (25).
Ca şi în urmă cu o săptămână, echipa antrenată de Marius Şumudică a început foarte bine meciul şi a marcat tot în minutul 4, prin Billel Omrani, după o minge recuperată de Deac de la Aebischer. Campioana României a continuat să joace bine, iar Susic a avut şansa desprinderii, dar portarul Faivre a respins şutul de la distanţă al bosniacului (9). Păun a şutat pe lângă poartă din marginea careului (12), iar Sigurjonsson (18) a fost şi el imprecis din afara careului. Young Boys a trimis primul avertisment abia în min. 16, când lovitura de cap a lui Siebatcheua trimis mingea puţin alături. Gazdele au egalat în min. 23, prin Siebatcheu, lăsat liber de Manea şi Susic, atacantul marcând la colţ cu capul, din centrarea lui Ngamaleu.
Imediat, elveţienii au trecut în avantaj (25): Bouhenna a greşit o pasă, iar Ngamaleu a şutat de la 18 metri, fără speranţe pentru Arlauskis. Meciul a curs într-o singură direcţie, dar Fassnacht a ratat două ocazii mari (31, 33), Arlauskis a respins şutul lui Aebischer (37), dar nu a mai outut face nimic în min. 42, cnd Siebatcheu a reluat în plasă centrarea lui Elia. Young Boys a început în forţă şi repriza secundă, dar Elia (47) a şutat de la 20 de metri în bară. CFR a avut o şansă notabilă în min. 58, când Păun a tras peste poartă de la 18 metri, după o lovitură liberă din marginea careului. Însă acelaşi Păun a risipit orice şansă a campioanei României, primind stupid al doilea cartonaş galben, pentru şutarea mingii după fluierul arbitrului (63). Din acel moment CFR nu a mai contat în atac, iar gazdele, deşi au mai avut alte ocazii, nu au mai forţat. Garcia (70), Elia (71), Fassnacht (72), Siebatcheu (72) şi Camara (80) au avut oportunităţi bune de a marca, dar nu au făcut-o. CFR şi Young Boys au făcut parte din aceeaşi grupă în sezonul trecut al Europa League, rezultatul de la Cluj-Napoca fiind egal (1-1), iar în Elveţia s-a impus dramatic Young Boys cu 2-1, calificându-se astfel în şaisprezecimile de finală. CFR va juca în play-off-ul Europa League cu Steaua Roşie Belgrad, care a fost eliminată neaşteptat din Liga Campionilor de Sheriff Tiraspol, după 1-1 la Belgrad şi 0-1 la Tiraspol. CFR are asigurată prezenţa în grupele Europa Conference League dacă va fi eliminată şi din Europa League. Din acest sezon nu mai este valabilă regula dublării golurilor marcate în deplasare, la scor egal la finalul partidei retur urmând să se dispute prelungiri, iar dacă egalitatea persistă să se execute lovituri de departajare.

Șumudică: „S-a calificat echipa mai bună”

Antrenorul CFR-ului, Marius Şumudică, a fost fair-play și a declarat că în play-off-ul competiţiei s-a calificat formaţia mai bună. „Am întâlnit o echipă net superioară, o echipă mai bună decât noi, să spunem adevărul. Trebuie să fim realişti, s-a calificat echipa mai bună. Young Boys este o echipă care ne-a pus sub presiune atât la Cluj, cât şi pe teren propriu, de aceea am şi preferat să jucăm cu trei fundaşi centrali pentru că ştiam forţa lor de atac. Am vrut să jucăm cât mai mult la 0-0 şi să îi surprindem. Am marcat iar devreme, după care ei ne-au supus unor presiuni şi le-am facilitat misiunea prin nişte greşeli de individuale. În repriza a doua voiam să îl înlocuiesc pe Păun, dar nu am mai apucat pentru că el a făcut o greşeală pe care nu avea voie să o facă. Când ai galben, nu ai voie să dai după aceea cu piciorul în minge şi iei al doilea galben. A fost o greşeală majoră într-un moment în care începusem să echilibrăm jocul. Este o greşeală impardonabilă care nu se face la acest nivel”, a afirmat tehnicianul. „Eu chiar le-am spus jucătorilor să nu ne retragem, după care în două minute am primit două goluri şi e foarte greu, practic îţi toarnă plumb în picioare. Nu avem voie să luăm astfel de goluri, dar asta vom discuta şi vom analiza, sperăm pe viitor să nu mai facem aceste greşeli. Şi să ştiţi că în retur am făcut un joc mai bun decât la Cluj din punct de vedere al exprimării. Dar acesta e nivelul şi trebuie să recunoaştem că am întâlnit o echipă net superioară valoric. Dan Petrescu este un antrenor care a făcut performanţă la CFR, cu stilul lui de joc a calificat echipa, a câştigat campionatul de trei ori. Eu sunt alt gen de antrenor, încerc să joc mai mult pe atac. Îmi doream să marcăm, dar nu am reuşit să facem lucrul ăsta. Cred că dacă rămâneam în 11 la 11 puneam mai multe probleme în a doua repriză. Această echipă (n.r. – Young Boys) a bătut anul trecut Bayer Leverkusen în Germania fără drept de apel, iar apoi a fost scoasă de Ajax Amsterdam. Când ajungi la nivelul acesta întâlneşti echipe foarte puternice. Trebuie să trecem peste acest eşec pentru că în două zile jucăm un meci important de campionat”, a adăugat Şumudică.