CFR Cluj și-a luat viteză spre titlu

Cu Păun în zi de grație, autorul unei duble, campioana României s-a impus pe un teren greu, obținând trei puncte mari în lupta pentru titlu, transferând presiunea pe rivalii de la FCSB.

CFR Cluj a făcut un pas important pentru câștigarea celui de-al patrulea titlu consecutiv de campioană a României după ce a învins, sâmbătă, în deplasare, vice-campioana CS Universitatea Craiova, echipă care nu trece printr-o perioadă foarte bună chiar dacă la mijlocul săptămânii trecute a obținut calificarea în finala Cupei României după ce a trecut de ACS Viitorul Tg. Jiu. CFR, care venea după acel 0-1 cu Sepsi Sf. Gheorghe, nu-și mai putea permite pași greșiți și grație unui joc foarte bun, elevii lui Edi Iordănescu s-au impus cu 3-1, după 1-1 la pauză. Partida a contat pentru etapa a 8-a din play-off-ul Ligii 1 și s-a jucat fără spectatori, pe stadionul „Ion Oblemenco”. Universitatea a suferit al patrulea eşec consecutiv în campionat, o premieră de la accederea sa în Liga I. CFR a început în forță și a deschis scorul devreme, în minutul 4, prin Păun, care nu a început meciul ca titular, el fiind introdus ulterior, în locul lui Gâdea, jucător folosit în baza regulii Under 21. Avantajul feroviarilor a durat doar 6 minute, Universitatea restabilind egalitatea prin Ștefan Bairam, care l-a învins pe polonezul Sandomierski cu un șut de la aproximativ 25 de metri, care a făcut inutil plonjonul portarului advers. După cele două goluri blitz, cele două echipe și-au împărțit perioadele de dominare în prima repriză, însă partea a doua a fost controlată de oaspeți, care au mai înscris de două ori, în minutele 68 și 74, prin Deac și același Păun. La golul al doilea, combinația dintre Debeljuh și Deac a făcut șah mat defensive amfitrionilor. CFR și-a luat astfel revanșa pentru eșecul suferit în turul play-off-ului în fața oltenilor pe teren propriu, scor 1-2. În cele două jocuri din play-off s-au marcat șapte goluri, după ce în sezonul regulat, atât partida de la Craiova, cât și cea de la Cluj-Napoca s-au terminat fără gol. Următorul joc al CFR-ului va avea loc miercuri, 18 mai, în deplasare, cu FC Botoșani.

Poli Iași a retrogradat în Liga a 2-a

CSM Politehnica Iaşi a retrogradat din Liga I de fotbal, după ce a fost învinsă de FC Hermannstadt cu scorul de 1-0 (0-0), sâmbătă, pe teren propriu, într-un meci din etapa a opta a fazei play-out. Unicul gol al partidei a fost reuşit de ghanezul Baba Alhassan (78), fiind primul gol înscris de african în Liga I. Poli Iaşi evolua în Liga I din 2014. Ieşenii au pierdut ultimele patru meciuri de acasă, deşi au câştigat în ultimele două deplasări. FC Hermannstadt are o singură înfrângere în ultimele patru etape, două victorii şi un egal. Sibienii ocupă penultimul loc al clasamentului din play-out, însă pot spera la baraj, în condițiile în care Astra Giurgiu a fost surclasată pe teren propriu de FC Voluntari, scor 0-3. Giurgiuvenii, care s-au calificat cu mare șansă în finala Cupei României, au contabilizat a patra înfrângere consecutivă în campionat, iar pe 19 mai au parte de o deplasare dificilă, la Viitorul Constanța.