CFR Cluj s-a distrat cu Dinamo și rămâne în lupta pentru titlu în SuperLigă!

Meci de nota 10 făcut de CFR Cluj, vineri seara, pe stadionul din Gruia, împotriva celor de la Dinamo București, care a înscris nu mai puțin de patru goluri în partea secundă, menținându-se astfel cu șanse în lupta pentru un nou titlu în SuperLigă. Dinamo a început destul de curajos meciul cu feroviarii, dar aceștia și-au trecut în cont marile ocazii de gol ale primei reprize. După pauză, echipa lui Adrian Mutu a înscris pe bandă rulantă, prin Bîrligea, Muhar și Otele, de două ori, spulberând speranțele dinamoviștilor veniți la Cluj cu gândul să nu piardă, în lupta lor disperată de a se salva de la retrogradare. În urma acestei victorii, echipa din Gruia a trecut provizoriu pe locul 2 în clasament, în fața Rapidului care va juca sâmbătă în deplasare cu Poli Iași.

CFR Cluj: Sava – Manea, Boben, Ajeti, Camora – Muhar, Keita, Tachtsidis – Deac, Bîrligea, Otele
Rezerve: Hindrich, Bălgrădean, Mogoș, Abeid, M. Ilie, Aussi, Filip, Fica, Avounou, Serebe, Michael

Dinamo: Golubovic – Edgar Ie, Velkovski, Patriche – Moura, Gnahore, Pavicic, Bordușanu – Ilic, Abdallah, Goncalo
Rezerve: Răilean, Began, Selmani, D. Irimia, Neagu, Bani, Grigore, Al. Irimia, N. Roșu, Costin

10.677 spectatori pe arena din Gruia la acest meci. La CFR Cluj revin în primul 11 căpitanul Camora, după o lungă accidentare, și Tachtsidis, suspendat etapa trecută pentru cumul de cartonașe galbene. Lipsesc din lot Kresic și El Kaddouri, accidentați. Veteranul Ciprian Deac a atins cu acest meci 400 de apariții în SuperLigă, dintre care 355 în tricoul vișiniu al formației din Gruia!

La Dinamo e titular ultima achiziție Edgar Ie, internațional din Guineea Bissau. Denis Politic și Amzăr, accidentați, aunt două absențe importante ale ”câinilor roșii” pentru acest meci.

Primele zece minute echilibrate pe stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Gruia,  cu jocul desfășurat mai mult între cele două careuri, fără ocazii de poartă. Prinmul șut pe poartă aparține lui Pavicic în min.13, Sava a reținut fără probleme. Patriche trimite neglijent spre propriul portar, în min. 17, dar Golubovic respinge din fața lui Bîrligea. Velkovski este la câțiva centimetri de un autogol spectaculos, în min.22, la centrarea în forță a lui Manea. Tachtsidis reia din colțul careului, în min.27, dar Golubovic a reținut mingea fără probleme. Jucătorii ambelor echipe au probleme de echilibru pe terenul moale al stadionului din Gruia. Șut puternic trimis de Otele, în min.35, dar balonul șterge transversala porții dinamoviste. O nouă ocazie bună de gol a feroviarilor în min.37, la reluarea cu capul pe lângă poartă a lui Tachtsidis. Uriașă ocazie de gol pentru CFR, în min.40, după combinația dintre Bîrligea și Otele, dar faza se termină cu o respingere a fundașilor adverși. Tachtsidis ratează cea mai mare ocazie de gol a meciului, în min.45, după o reluare spectaculoasă din mijlocul careului, însă mingea n-a prins spațiul porții! Minutul 45+1: Otele este deposedat în ultima clipă într-o poziție ideală de gol! CFR domină autoritar finalul primei reprize. Pauză în Gruia.

Nicio modificare în cele două formații la pauză.Cinci cornere consecutive la poarta CFR-ului în debutul reprizei secunde! Golubovic respinge excelent la reluarea lui Bîrligea din min.49! GOOOOOOOOL CFR! BÎRLIGEA înscrie cu un șut plasat la colțul lung, în min.52, după un contraatac rapid și o lansare excelentă a lui Tachtsidis! 1-0! Sava reține excelent din fața lui Selmani, în min.66. Otele este blocat în ultimul moment de către Edgar Ie, în min.67, și mingea se duce în corner. GOOOOOOOOL CFR! Deac execută lovitura de colț, în min.68, și MUHAR înscrie spectaculos cu capul din marginea careului mic! 2-0! Două schimbări făcute de Adrian Mutu, în min.69: au ieșit Tachtsidis și Manea, au intrat Mogoș și Avounou. Ocazie mare gol ratată de Otele, în min.74, care a tras pe lângă poartă din poziție bună. Foarte bună lansarea lui Avounou la această fază. Iese și Bîrligea, în min.76, înlocuit de Michael. GOOOOOOOOL CFR! OTELE reia în plasă fără speranțe pentru Golubovic, în min.79, după pasa ideală a lui Michael! 3-0! GOOOOOOOOL CFR! OTELE face dubla după un nou contraatac fulgerător, în min.82! 4-0! Ultimele modificări în tabăra feroviară, în min.84: au ieșit Deac și Otele, au intrat Filip și Abeid, care debutează astfel la CFR. Keita trimite puternic la poartă, în min.90+1, dar mingea a trecut alături. Trei minute de prelungire arătate de la margine. Final de meci!

Etapa următoare, una intermediară, CFR Cluj se deplasează la Galați pentru meciul cu Oțelul. Meciul se va desfășura marți, 27 februarie, de la ora 21.00.