CFR Cluj s-a calificat, joi seara, în semifinalele Cupei României, după un meci chinuit cu FC Argeș

CFR Cluj este ultima echipă calificată în semifinalele Cupei României, după victoria, scor 1-0, în fața celor de la FC Argeș, pe stadionul din Gruia. Dan Petrescu s-a ținut de cuvânt și a început meciul cu rezervele sale, iar acest lucru s-a văzut în special în prima repriză, când jocul campioanei României a fost lamentabil. După pauză, la CFR au intrat mai mulți jucători de bază, care au înclinat în cele din urmă balanța în favoarea ”vișiniilor”. Golul a venit târziu, cu un minut înaintea expirării timpului regulamentar, după o fază de contraatac excelent finalizată de Krasniqi.

CFR: Sava – Bălan, Țiru, Kolinger, Peteleu – Braun, Hoban, Muhar, Fica – Maglica, Yeboah

FC Argeș: Micle – Tofan, Dobrosavlevici, Turda, Brendon, Vianna – Jakolis, Meza Colli, Mimito, Crețu – Enzo

CFR Cluj domină teritorial începutul de meci, dar jucătorii lui Dan Petrescu nu reușesc să se apropie periculos de poarta apărată de Micle. Primul șut spre poartă al partidei aparține lui Mimito, în min.15, la un metru de bara porții lui Sava. A doua șansă de gol pentru FC Argeș, în min.19, dar reluarea cu capul a lui Crețu este blocată de Fica în marginea careului mic. Braun șutează din întoarcere din colțul careului de 16 m, în min.32, dar balonul nu a prins cadrul porții. Hoban a încercat și el un șut de la distanță, în min.34, dar mingea a trecut departe de poarta argeșenilor. Acțiune individuală a lui Fica, în min.38, încheiată însă cu un șut pe lângă poartă. Pauză în Gruia, după o primă repriză slabă a jucătorilor lui Dan Petrescu.

Două schimbări la CFR Cluj în startul reprizei secunde: au intrat Petrila și Krasniqi, au rămas la vestiar Fica și Bălan. Muhar trimite puternic pe poarta lui Micle, dar acesta reține cu siguranță, în min.46. Prima ocazie mare de gol a campioanei României vine în min.57, la reluarea spectaculoasă a lui Kolinger, dar șutul acestuia este respins în corner de Micle. Șut bun și a lui Krasniqi, în min,60, dar și de această dată goalkeeperul Argeșului este la post. Dan Petrescu mai introduce doi titulari în meci, în min.67: Janga și Cvek, au ieșit Muhar și Yeboah. Sava respinge excelent, în min.76, la reluarea lui Bertrand din mijlocul careului, după un contraatac purtat de Jakolis pe partea stângă. Maglica ratează o bună ocazie de gol, în min.82, după o reluare din cădere din mijlocul careului, dar Dobrosavlevici atenuează forța șutului, iar balonul este reținut de Micle. Intră și Bîrligea la CFR, în min.84, în locul lui Maglica. GOOOOOOOL CFR! Krasniqi șutează fără speranță pentru Micle, în min.89, după o fază excelentă creată împreună cu Bîrligea și Peteleu pe partea stângă! 1-0! Final de meci în Gruia!

Semifinalele Cupei României (26-27 aprilie):