CFR Cluj iese rușinos din Cupa României, învinsă de Sepsi la scor de neprezentare!

CFR Cluj a făcut un meci dezastruos la Sfântu Gheorghe, în semifinala Cupei României, contra celor de la Sepsi, și a spus adio competiției după ce a pierdut cu un sec 3-0! Feroviarii au făcut o primă repriză lamentabilă, în care n-au reușit să pună deloc în pericol poarta gazdelor, care au punctat de două ori și au ratat și o lovitură de la 11 metri în minutul 44! Rămasă și fără Burcă, eliminat la faza penalty-ului, echipa din Gruia n-a contat nici în repriza a doua, mai mult Sepsi reușind și al treilea gol, prin fostul atacant al ”vișiniilor”, Mario Rondon. Sepsi reușește, astfel, a doua prezență consecutivă în finala Cupei, și a treia din istoria clubului, în timp ce pentru CFR singurul obiectiv a rămas cucerirea titlului de campioană, și acela aflat sub un mare semn de întrebare.

Manea și Krasniqi au fost marile absențe din lotul CFR-ului, pe lângă cea a lui Deac, care nu va mai juca în acest sezon. Pentru echipa din Gruia a revenit însă căpitanul Camora.

Sepsi: Niczuly – Ciobotariu, Bălașa, Ninaj, Dumitrescu – Rodriguez, Păun – Gheorghe, Matei, Ștefănescu – Safranko

CFR: Scuffet – Braun, Yuri, Burcă, Camora – Cvek, Muhar, Boateng – Yeboah, Janga, Petrila

GOL Sepsi! Păun înscrie cu capul din apropiere, în min.10, după o deviere a lui Ciobotariu în urma unei lovituri de colț! 1-0! Start în trombă pentru echipa gazdă, care a și dominat începutul de meci. Cartonaș galben pentru Camora, în min.14, după un fault comis asupra lui Ștefănescu la mijlocul terenului. CFR Cluj nu s-a apropiat deloc periculos de poarta adversă în primul sfert de oră. Muhar aduce prima ocazie pentru campioana României, în min.17, după ce a trimis cu capul peste transversală din interiorul careului. GOL Sepsi! Ștefănescu șutează din opt metri fără speranțe pentru Scuffet, în min.29, după un contraatac purtat pe partea dreaptă a terenului! 2-0! Ocazie bună de gol a gazdelor irosită de Ninaj, în min.38, care a reluat peste poartă cu capul de pe linia careului mic! Cartonaș roșu pentru Burcă după un fault în careu asupra lui Safranko și penalty pentru Sepsi în min.42! Matei șutează însă în bară din lovitura de la 11 m, în min.44! Repriză de coșmar pentru echipa lui Dan Petrescu care n-a tras nici măcar un șut pe spațiul porții și care va juca toată repriza secundă cu un om mai puțin în teren.

Patru modificări la echipa din Gruia la pauză: au intrat Peteleu, Țîru, Fică și Bordeianu, au rămas la cabine Camora, Muhar, Boateng și Petrila! Șut a lui Bordeianu din afara careului, în min.59, dar mingea ocolește spațiul porții lui Niczuly. Ocazie bună pentru Yuri pentru a reduce din handicap, în min.64, dar reluarea sa cu capul trece pe lângă poartă. Bordeianu vede și el cartonașul galben, în min.66, după un fault asupra lui Rondon, fostul atacant al feroviarilor. Scuffet scoate din vinclu bomba de la distanță trimisă de Păun, în min.72. Portarul CFR-ului evită un nou gol al gazdelor și în min.76, scoțând de sub bară șutul lui Matei. Se cere un nou penalty pentru Sepsi la intervenția lui Braun, lovit de minge în braț, în min.79. Faza este analizată la VAR și este lovitură de la 11 m! Scuffet apără penalty-ul executat de Ștefănescu, dar mingea respinsă ajunge la Rondon, care trimite în plasă, în min.82! 3-0! Debut pentru Mustpha Jah la CFR, în min.89, care l-a înlocuit pe Janga. Final de meci.

Pentru CFR Cluj urmează partida de luni, 1 mai, cu Rapid București, din play-off-ul SuperLigii, care se va disputa pe stadionul Giulești, de la ora 20.30.