CFR Cluj este, din nou, campioana României!!!

CFR Cluj și-a asigurat cel de-al șaptelea titlu de campioană a României, respectiv al patrulea consecutiv, marți seară, după ce a învins, în deplasare, FC Botoșani, într-un meci contând pentru etapa a 9-a, penultima a play-off-ului Ligii 1. Feroviarii au dominat jocul copios da capo al fine și s-au impus cu 1-0, prin golul marcat de fundașul Burcă, în urma unui corner, cu largul concurs al lui Țigănașu, care a deviat mingea cu umărul în proprie poartă. CFR și-a creat ocazii la poarta adversă și s-ar fi putut impune mai clar, dar gazdele au avut în Pap un portar în zi de grație. Acesta a evitat încă cel puțin două goluri, la șuturile lui Manea (din prima repriză) și Costache (din repriza secundă). În aceste condiții, meciul dintre CFR Cluj și FCSB, din ultima etapă, nu mai poate schimba nimic la vârful clasamentului. Ultima echipă care a câștigat de cel puțin patru ori titlul de campioană a României a fost Steaua București, care a dominat principala competiție internă între 1993 și 1998, cu șase titluri la rând. CFR va primi trofeul aferent campioanei în ultima etapă pe teren propriu. Clujenii speră că vor avea și spectatori la marea sărbătoare. Pentru a cincea oară în ultimii șase ani, FCSB trebuie să se mulțumească cu locul secund. Pentru a patra oară, FCSB pierde titlul în fața CFR-ului. S-a mai întâmplat în 2008, 2018 și 2019. CFR Cluj este a patra cea mai titrată echipă din fotbalul românesc, cu șapte titluri de campioană, după FCSB (26 de titluri), Dinamo (18) și Venus București (8). Să mai scriem că titlul pleacă în Provincie pentru a 42-a oară, respectiv pentru a șasea oară consecutiv.