CFR Cluj, doar egal cu Craiova, dar joacă tot mai bine față de sezonul trecut. Urmează, joi, returul din Europa cu Adana

CFR Cluj a terminat la egalitate, scor 1-1 (1-1) meciul cu CSU Craiova, disputat în Gruia duminică seara, în cadrul etapei a treia din SuperLigă. Cu destule modificări în primul 11 față de meciul de joia trecută din Europa, CFR Cluj a avut o primă repriză excelentă, foarte ofensivă, concretizată cu nu mai puțin de 10 șuturi la poartă, dar și Craiova a răspuns bine pe contraatac. Oaspeții au deschis scorul prin Crețu, după o reluare spectaculoasă din marginea careului mic, iar echipa din Gruia a reușit golul egalizator prin Yeboah, pe finalul reprizei, după un voleu spectaculos din cădere. În repriza secundă abele echipe și-au mai redus turația motoarelor, iar scorul a rămas nemodificat până la sfârșitul partidei, în ciuda unor ocazii mari de gol ratate de ambele părți.

Echipele de start:

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, Morgan – Manea (cpt.), Muhar, Tachtsidis, Avounou, Krasniqi – Yeboah, Bîrligea
CSU Craiova: Popescu – Vlădoiu, Zajkov, Raul Silva, Bancu (cpt.) – Crețu, Screciu – Ișfan, Danciu, Mitriță – Ivan

Meciul a început pe o ploaie destul de puternică. CFR are prima ocazie a meciului încă în min.3, când Bîrligea a șutat puternic din afara careului, dar Popescu a prins cu siguranță. Șansă uriașă de gol pentru Muhar, în min.8, care a trimis puternic cu capul din mijlocul careului, dar portarul celor de la Craiova salvează extraordinar! GOL Craiova! CREȚU catapultează balonul în vinclul porții lui Sava din marginea careului de 6m de lângă Morgan, în min.10, după o lovitură de colț executată de Mitriță! 0-1! Ișfan trimite din afara careului, în min.13, dar mingea este deviată în corner. Muhar are nouă șansă mare de gol, în min.19, însă șutul acestuia din careu este respins spectaculos de portarul oaspeților. Yeboah trimite cu capul, în min.21, dar fără forță și Popescu reține fără probleme. Mitriță ratează o ocazie bună de a marca, în min.24, însă reluarea sa nu prinde cadrul porții. Avounou trimte peste poartă, în min.28. O nouă ocazie mare pentru CFR, în min.33, la pătrunderea lui Bîrligea, dar șutul său pe colțul lung trece pe lângă bară! Krasniqi irosește și el o excelentă oportunitate de a egala, în kin.37, însă reluarea sa trece pe lângă vinclul porții oltenilor! Muhar reia pe lângă poartă din afara careului, în min.39. GOOOOOOOOL CFR! Eforturile feroviarilor sunt răsplătite în min.39, când YEBOAH reia spectaculos din cădere în poartă, după o centrare de nota 10 venită de la Tachtsidis de pe partea stângă! 1-1! Ivan ratează o ocazie uriașă de gol, reluând pe lângă poarta goală, în min.43, după o ieșire hazardată a lui Sava! Pauză în Gruia, la capătul unei reprize excelente făcute de ambele formații, cu un plus pentru formația lui Andrea Mandorlini care a avut un apetit ofensiv deosebit, cu nu mai puțin de 10 șuturi spre buturile lui sava, dintre care 6 au fost pe spațiul porții.

A început repriza secundă, fără modificări în cele două echipe. Kresic reia cu capul, în min.48, dar Popescu respinge de la rădăcina barei! Sava respinge cu un reflex uimitor, în min.57, după reluarea cu capul a lui Silva! Primele schimbare la CFR Cluj, în min.62: intră Gneba și Cvek, au ieșit Avounou și Tachtsidis. Zaikov, min.68, trimite cu capul la o palmă de bara porții lui Sava. O nouă dublă schimbare la CFR, în min.74: au intrat Otele și Betancor, în locul lui Yeboah, accidentat, și Krasniqi. Betancor are o mare ocazie de gol la prima atingere de balon, în min.76, dar Popescu respinge reluarea din 6 metri a atacantului feroviar. Ciprian Deac revine pe gazon într-un meci oficial al CFR-ului, în min.78, după trei luni de absență datorată accidentărilor suferite în sezonul trecut! Acesta l-a înlocuit pe Bîrligea. Mitriță trage peste poartă, în min.86, dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri de poarta clujeană. Otele trimite pe lângă poartă, în min.90+4.

CFR Cluj își păstrează invincibilitatea în acest debut de campionat, face 7 puncte în clasament, și va juca etapa viitoare cu FCSB în deplasare, duminica viitoare. Până atunci, însă, feroviarii vor lupta joi, în Turcia, cu Adana, pentru calificarea în turul trei preliminar din Conference League, după rezultatul de egalitate, 1-1, înregistrat în prima manșă disputată pe stadionul din Gruia. Meciul se va juca la Demirspor, de la ora 21.00.