CFR Cluj a remizat în Gruia cu Adana și păstrează șanse de calificare în Conference League!

CFR Cluj a remizat, scor 1-1 (1-0), joi seara, cu Adana Demirspor, în prima manșă a turului doi preliminar al Conference League. Jocul, unul extrem de spectaculos, a fost decis de reușitele lui Jefte Betancor, din minutul 6, și de Stambouli, din minutul 78.

Nou veniții Morgen, Kresic, Tachtsidis și Avounou au fost introduși în primul 11 al CFR-ului de către Andrea Mandorlini, în dorința de a securiza suprafața de teren din fața porții lui Sava în fața valoroșilor atacanți ai echipei turce. Muhar a fost suspendat pentru acest meci., în timp ce Boben și Janga sunt în continuare accidentați.

CFR Cluj: Sava – Kresic, Ajeti, Morgan – Manea, Cvek, Tachtsidis, Avounou, Camora – Bîrligea, Jefte Betancor

Adana Demirspor: Karacic – Svensson, Manev, Guler, Rodrigues – Stambouli, Akbaba – Yusuf San, Belhanda, Akintola – Ndiaye
Rezerve: Ozbir, Cokcali, Dursun, Gravillon, Aydogan, Burak, Gulbrandsen, Tokoz, Nani, Erdogan
Antrenor: Patrick Kluivert

CFR Cluj începe în atac meciul, iar grecul Tachtsidis are primul șut spre poartă în secunda 38! Echipa turcă dă replica imediat prin Belhanda, dar șutul acestuia este respins în corner de Sava cu un reflex de zile mari. GOOOOOOOL CFR! Contraatac rapid al feroviarilor, în min.6, Camora centrează puternic în mijlocul careului, de unde Betancor deviază imparabil balonul în vinclul porții lui Karacic! 1-0! Ocazie mare de gol pentru CFR în min.9, dar șutul din vole trimis de Manea trece puțin peste transversală! O nouă șansă mare de gol pentru feroviari în min.22, însă Ajeti trimite cu capul exact în brațele portarului din 10 m! O nouă intervenție excelentă a lui Sava, în min.36, la pătrunderea lui Ndiaye, lansat magistral de Belhanda. Șut pe lângă poartă din afara careului trimis de Sari, în min.43. De la margine se arată trei minute suplimentare de joc. Șut puternic trimis de Avounou, în min.45+3, dar Karacic reține cu emoții. Final de repriză.

Nicio schimbare în cele două formații la startul reprizei secunde. Adana are prima ocazie de gol a reprizei prin Belhanda, în min.49, dar Sava are o nou intervenție excelentă respingând în lateral. Akbaba șutează din afara careului, în min.60, însă balonul trece peste transversala porții. Prima schimbare făcută de Andrea Mandorlini, în min.60: a ieșit Jefte Betancor, a intrat Yeboah. Ocazie uriașă de gol irosită de Adana prin Belhanda, în min.62, care n-a găsit cadrul porții din mijlocul careului de 16 metri! Dublă schimbare la CFR Cluj, în min.71.: au intrat Filip și Mogoș, înlocuindu-i pe Tachtsidis și Ajeti. La turci a intrat și vedeta portugheză Nani, în locul lui Belhanda. Filip are o ocazie bună de gol la prima atingere de balon, în min.73, dar reluarea sa cu capul trece pe lângă poarta lui Karacic. Sava respinge din nou un șut puternic trimis de această dată de Sari, în min.76. Turcii atacă în continuu, și Ndiaye trimite cu capul milimetric pe lângă bara lui Sava. GOL Adana! Stambouli înscrie imparabil la vinclu după un șut magnific din marginea careului mare, în min.78! 1-1! Ocazie uriașă de gol a CFR-ului, în min.78, la șutul lui Camora, dar Karacic a intervenit senzațional și a trimis în corner! Se joacă pe contre, și Sari trimite pe colțul lung la o palmă de bara lui Sava, în min.80. Nani reia periculos spre poartă dar șutul său este deviat în corner de Kresic, în min.83. Otele și Krasniqi intră în joc pentru CFR, în min.84, ies Bîrligea și Morgen. Șase minute de prelungiri!

Manșa decisivă a dublei dintre CFR Cluj și Adana se va juca joia viitoare, în Turcia, de la ora 21.00. Învingătoarea va juca în turul al treilea preliminar cu câştigătoarea din ”dubla” NK Osijek (Croaţia) şi Zalaegerszeg TE FC (Ungaria).