CFR câștigă pe terenul lui Sepsi și are aproape asigurat locul 3 la final de sezon

CFR Cluj avea neapărată nevoie de victorie la Sfântu Gheorghe, în meciul cu Sepsi, pentru a nu-și periclita poziția a treia în clasament. A fost, în cele din urmă, un meci câștigat de elevii lui Dan Petrescu cu 2-1, după ce și de această dată feroviarilor le-a fost refuzat de VAR un gol înscris la scorul de 1-1. Janga a adus liniștea în tabăra feroviarilor în min.82, care s-au distanțat la cinci puncte de U Craiova, echipa de pe locul patru.

Sepsi: Began – Bălașa, Ninaj, Tamaș, Dumitrescu – Gheorghe, Păun, Rodriguez, Varga – Tudorie, Safranko
CFR: Scuffet – Manea, Yuri, Burcă, Camora – Boateng, Cvek – Fica, Bîrligea, Petrila – Janga

Prima ocazie a meciului le aparține feroviarilor, în min.5, la șutul lui Camora, dar Began a reușit să rețină balonul. Tudorie își încearcă și el șansa din afara careului, în min.7, dar mingea nu prinde cadrul porții. Min.9: Ion Gheorghe șutează din afara careului, dar Scuffet reține cu siguranță. Ocazie bună de gol a celor de la CFR, în min.13, dar șutul lui Janga trece departe de poartă. Prima schimbare la CFR, în min.32 Camora, accidentat, este înlocuit de Peteleu. GOOOOOOOOL CFR! Petrila înscrie cu o torpilă din 16 m la colțul scurt. În min.33. Began n-a avut nicio șansă! 0-1! Golul este validat și de VAR! Min.41: Bîrligea șutează din afara careului, dar mingea nu prinde cadrul porții. GOL Sepsi! Tudorie înscrie la vinclu după un contraatac! 1-1! Pauză la Sfântu Gheorghe.

Dan Petrescu l-a schimbat și pe Yuri la pauză, în locul său a intrat Țîru. GOOOOOOL CFR! Șut puternic și plasat al lui Manea din marginea careului, portarul respinge cu greu, dar Boateng reia imparabil în plasă! 1-2! Faza este îndelung verificată la VAR pentru un posibil offside la autorul golului! După cinci minute, golul este anulat!!!! Manea șutează spectaculos de la distanță, în min.59, dar balonul trece peste transversală. Îl imită și Fică peste un minut, dar Began reține în doi timpi. Ocazie bună a celor de la Sepsi, în min.71, dar mingea șutată de Păun șterge bara porții lui Scuffet. Burcă reia cu capul în min.72, dar mingea se duce pe lângă poartă. Schimbare la CFR, în min.79: a intrat Maglica în locul lui Bîrligea. Tudorie trimite periculos cu capul, în min.81, mingea trece milimetric pe lângă poartă însă! GOOOOOOOL CFR! Min.82: Petrila șutează puternic din colțul careului, Began respinge din nou în față și Janga reia simplu în poartă! 1-2! Un nou șut bun trimis de Manea de la distanță, dar portarul celor de la Sepsi a reușit să prindă balonul de data aceasta. Petrila și Janga, înlocuiți de Muhar și Hoban, în min.90.

Cu această victorie, feroviarii își consolidează poziția a treia în clasament, și sunt siguri de prezența pe podium dacă Universitatea Craiova nu câștigă, luni, în Giulești, în fața celor de la Rapid. În ultima etapă a campionatului, CFR va juca în Gruia, cu Farul Constanța.