CFR a ratat șansa de a urca pe primul loc

Seria de trei victorii consecutive a CFR-ului a fost stopată de Astra Giurgiu, echipă aflată în a doua jumătate a clasamentului, mai aproape de play-out decât de play-off. Echipa lui Edi Iordănescu a cedat zece puncte pe teren propriu în acest sezon al Ligii 1 și se menține pe poziția secundă în clasament, la un punct în spatele principalei contracandidate la titlu, FCSB. Următorul meci al CFR-ului va avea loc pe 1 februarie, în deplasare, cu FC Chindia Târgoviște, formație cu o serie de 9 meciuri consecutive fără înfrângere.

CFR Cluj a remizat cu Astra Giurgiu, 1-1 (0-1), joi seară, pe teren propriu, în ultimul meci din etapa a 19-a a Ligii I de fotbal şi a ratat şansa de a urca pe primul loc. Astra a deschis scorul prin Constantin Budescu (21), cu un şut deviat de Paulo Vinicius. Campioana a egalat pe final, prin Ciprian Deac (80), după o serie de erori ale apărării giurgiuvene. CFR Cluj a avut două bare în acest meci, prin Paulo Vinicius (16) şi Valentin Costache (63). Astra a avut o mare şansă de a-şi dubla avantajul în minutul 79, dar Ljuban Crepulja a ratat singur cu portarul Grzegorz Sandomierski și în loc de 0-2 s-a făcut imediat 1-1. Nu e mai puțin adevărat că echipa lui Edi Iordănescu și-a trecut în cont mai multe șanse de a marca atât la 0-0, mai exact în minutele 13 și 15, prin Nicolae Carnat și Michael Pereira (intrat pe teren în minutul 9), cât și la 0-1, în minutele 45, 51 și 73, însă de fiecare dată s-a opus Mihai Popa, portarul oaspeților, aflat în zi de grație. CFR Cluj a avut șansa de a depăși FCSB în clasament și a deveni noul lider al Ligii 1, dar pentru aceasta era nevoie de victorie contra Astrei. În aceste condiții, feroviarii rămân pe poziția secundă, la un punct în spatele „roș-albaștrilor”. Partea bună este că CFR a ajuns la opt etape de invincibilitate, înregistrând șase victorii și două egaluri. Astra nu joacă deloc spectaculos sub bagheta lui Eugen Neagoe și a ajuns la patru etape la rând fără victorie. În tur, CFR s-a impus cu 2-0. Să mai scriem că într-un clasament al rezultatelor înregistrate pe teren propriu, CFR Cluj e a treia, cu 16 puncte, feroviarii fiind devansați de FCSB și Academica Clinceni, cu 25, respective 18 puncte. Un simplu calcul matematic ne arată  că CFR a pierdut în Gruia 10 puncte. Nu e mai puțin adevărat că le-a recuperate în deplasare, CFR fiind lideră la meciurile disputate „afară”.