CFR a câștigat Derby de Cluj în fața Universității, după un meci fabulos cu șapte goluri!

Derby de Cluj a fost adjudecat de CFR Cluj, care a câștigat cu 4-3 pe Cluj Arena în fața Universității Cluj, după poate cea mai spectaculoasă partidă dintre cele două mari rivale de-a lungul istoriei!  U Cluj a înceut perfect partida, și conducea cu 2-0 în min.39, după o dublă de senzație reușită de Ianis Stoica, care nu mai înscrisese din aprilie anul trecut! Alb-negrii au mai irosit câteva ocazii uriașe de gol, dar portarul feroviarilor, Sava, a fost într-o zi de grație! Ocaziile s-au răzbunat însă, iar Otele a redus din handicap în prelungirile primei reprize, iar Avounou a restabilit egalitatea în min.56! Feroviarii au preluat conducerea pe tabelă în min.68, prin Ajeti, dar s-a făcut 3-3, după penalty-ul transformat de Nistor, în min.78. Thrillerul nu s-a încheiat însă aici, Betancor, înscriind la zece minute după ce a fost introdus pe teren! S-a încheiat în cele din urmă 3-4, după un Derby de Cluj de senzație!

U Cluj: Iliev – Oancea, Pițian, Miron, Mitrea, Vătăjelu – Nistor, Bic, Chipciu – Stoica, Popa. Rezerve: Gorcea, Dimitrov, Filip, Perianu, Simion, Hofman, Tescan, Calcan, Popadiuc. Antrenor: Anton Petrea

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Ajeti, Kresic – Krasniqi, Avounou, Tachtsidis, Muhar, Camora – Bîrligea, Otele. Rezerve: Hindrich, Țîru, Morgan, Filip, Deac, Fica, Konoplyanka, Mihai, Jefte

Circa 20.000 de spectatori asistă la Derby de Cluj. Cristian Pojar, fostul mare jucător al Universității Cluj a dat, simbolic, startul partidei. Ajeti respinge în corner șutul lui Popa, în min.3. În min.4, lovuitură liberă de pe linia de 16 metri pentru U Cluj, după ce mingea l-a lovit în braț pe Ajety! A șutat Bic pe sub zid, dar Sava a respins în corner cu un reflex uimitor! Ocazie uriașă de gol pentru U! Contraatac peiculos al celor de la CFR, în min.8, dar centrarea lui Bîrligea pentru Avounou este respinsă în extremis în afara jocului. GOOOOOOL U Cluj! STOICA trimite în plasă pe colțul lung, în min.10, după o învălmășeală în careul mic al feroviarilor și după ce Sava avusese o nouă intervenție bună pe linia porții! 1-0! Otele șutează puternic de la 18 m, în min.19, dar Iliev, titularizat prima dată în acest sezon, reține cu siguranță. Muhar trimite o ghiulea din marginea careului, în min.22, dar balonul trece mult peste transversala porții lui U. O nouă paradă de senzație a lui Sava în fața lui Popa, în min.30, care a reluat din alunecare din marginea careului mic! Otele nu poate relua periculos spre poartă, în min.32, după o centrare bună a lui Mogoș de pe partea dreaptă. Același jucător trimite un șut puternic de la mare distanță, în min.34, dar mingea a șters transversala porții lui Iliev. Vătăjelu reia periculos spre poartă, în min.37, dar Sava este din nou acolo unde trebuie și respinge. CFR Cluj domină steril partida de pe Cluj Arena, însă U Cluj are marile ocazii de gol de până acum. GOOOOOL U Cluj!  STOICA reușește ”dubla”, în min.39, după o reluare simplă din fața porții în urma unei excelente centrări venite de la Chipciu! 2-0! Chipciu reia pe lângă vinclu, în min.44, din colțul careului de 16 m. GOOOOOOOL CFR! OTELE reia din alergare imparabil sub transversală, în al treilea minut al prelungirilor, după o centrare perfectă trimisă la firul ierbii de Krasniqi! 2-1! Pauză pe Cluj Arena! O primă repriză de senzație a alb-negrilor, în care Stoica, poate cel mai contestat jucător de până acum al gazdelor, a reușit două goluri, primele din aprilie 2022 (!), și una deloc reușită pentru fosta campioană a României.

CFR Cluj a avut 61 la sută posesia mingii în primele 45 de minute, dar U Cluj a avut cele mai multe ocazii de gol și superioritate la numărul șuturilor spre poartă, 9-5, și 6-2 la al celor pe cadrul porții!

S-a reluat Derby de Cluj, nicio modificare în cele două formații. Gafă de proporții a portarului Iliev care a degajat aiurea, în min.49, dar Bîrligea n-a putut profita de șansa oferită! GOOOOOOL CFR! AVOUNOU trimite în poarta goală, în min.56, după ce șutul lui Otele din marginea careului a lovit ambele bare laterale ale porții Universității! 2-2! Prima schimbare la U Cluj, în min.63: a intrat Filip, în locul lui Miron. Bîrligea trimite în poartă după o pătrundere frontală, în min.65, dar tușierul arată că atacantul a fost în poziție de offside! Sava are o nouă intervenție de zile mari în fața lui Stoica, în min.67, după o reluare puternică cu capul din mijlocul careului! GOOOOOOOL CFR! Iliev are și el două intervenții excelente în fața lui AJETI, în min.68, iar mingea iese în corner. VAR a decis însă că portarul lui U Cluj a respins balonul de dincolo de linia porții! Este gol! 2-3! Prima schimbare la CFR, în min.73: a intrat Betancor în locul lui Bîrligea. Penalty pentru U Cluj, în min.75! Ianis Stoica este doborât în careu de Kresic! Faza este analizată de VAR, și decizia rămâne! GOOOOOOL U Cluj! NISTOR transformă impecabil lovitura de la 11 m, în min.78, trimițând puternic sub bară! 3-3! Ies Oancea și Vătăjelu de la Universitatea, au intrat Dimitrov și Tescan, în min.79. GOOOOOOOL CFR! BETANCOR a trimis în plasă, în min.82, după o deschidere perpendiculară superbă a lui Avounou! 3-4! Dublă schimbare făcută de Andrea Mandorlini, în min.85: ies de pe teren Otele și Avounou, intră Konoplyanka și Morgan. Tescan trimite milimetric pe lângă poartă în min.90! Uriașă ocazie de egalare a Universității! Se arată 12 minute suplimentare pentru Derby de Cluj! Nistor reia peste poartă din marginea careului, în min. 90+5. Intră și Filip, la CFR Cluj, în locul lui Tachtsidis, în min.90+5. Final în Derby de Cluj, după o partidă de senzație!

În urma acestui rezultat, U Cluj coboară pe locul 12 în clasamentul SuperLigii, în timp ce CFR Cluj urcă pe locul 4, cu 10 puncte! Etapa următoare, alb-negrii vor juca la Sibiu, cu Hermannstadt, în timp ce feroviarii vor juca în Gruia, cu FC Botoșani.