Ce performanță! UnireaDej va juca barajul de promovare în Liga a 2-a

Echipa antrenată de Dragoș Militaru a realizat o performanță deosebită, asigurându-și locul la barajul de promovare în Liga a 2-a, după ce a învins, la sfârșitul săptămânii trecute, CS Hunedoara în deplasare, cu scorul de 4-2. Dejeni au avut parte de un meci cu peripeții, în care au condus cu 1-0, după golul lui Ion Rus din minutul 30, dar s-au văzut conduși la pauză cu 1-2, gazdele revenind prin Bloj și Neacșu, ultimul marcând chiar în prelungirile primei reprize. Dejenii au întors rezultatul în partea a doua, în decurs de șase minute, grație lui Adrian Pop și Mihai Kereki. Scorul final a fost stabilit în minutul 4 al prelungirilor, de Marius Cătinean. Partida s-a jucat pe un stadion celebru în România, „Corvinul”. Unirea Dej a jucat în formula Farcaș, Papp, Al. Blaj, 5. Kereki, I. Rus, Cătinean, Chira, Ad. Pop, Fl. Blaj, Frăsineanu, Cocian. Unirea Dej va disputa barajul de promovare cu SCM Zalău, în vreme ce Metalurgistul Cugir se va bate cu Minaur Baia Mare. În aceeași serie, Avântul Reghin și Unirea Alba Iulia au terminat nedecis, scor 0-0, iar CS Ocna Mureș a dispus de Unirea Ungheni, pe teren propriu, cu 1-0, prin golul marcat de Alecu Cioară în minutul 56, din penalty.