Cărţile scrise de Apostu nu-l ajută să scape mai devreme de puşcărie

Fostul primar al municipiului Cluj-Napoca, Sorin Apostu, nu va beneficia de reducerea pedepsei. Şi asta, după ce Tribunalul Bistriţa-Năsăud a admis, ieri, cererea Departamentului Naţional Anticorupţie împotriva deciziei Judecătoriei Bistriţa prin care s-a admis cererea de liberare condiţionată a fostului primar.

‘’Admite contestaţia formulată de D.N.A.-Serviciul Teritorial Cluj, împotriva Sentinţei penale nr. 2749/2015 pronunţată de Judecătoria Bistriţa, la data de 30.12.2015, în dosarul nr. 12087/190/2015, Sorin-Apostudesfiinţează sentinţa atacată şi soluţionînd cauza, respinge propunerea Comisiei pentru individualizarea regimului de executare a pedepselor privative de libertate din cadrul Penitenciarului Bistriţa privind liberarea condiţionată a condamnatului Apostu Sorin şi dispune reexaminarea, de îndată, a situaţiei acestuia în raport de dispoziţiile Ordonanţei de Urgenţă nr. 2/2016 din 3 februarie 2016. Cheltuielile judiciare rămîn în sarcina statului’’, se arată în hotărîrea instanţei bistriţene. Practic, instanţa, prin decizia luată, a ţinut cont de prevederile Ordonanţei de Urgenţă nr. 2/2016 din 3 februarie 2016, care suspendă, pînă la 1 septembrie 2016, aplicarea prevederii din art. 96 alin.(1) lit. f), potrivit căreia „în cazul elaborării de lucrări ştiinţifice publicate sau invenţii şi inovaţii brevetate, se consideră 30 de zile executate, pentru fiecare lucrare ştiinţifică sau invenţie şi inovaţie brevetate”.

Sorin Apostu se află încarcerat în Penitenciarul Bistriţa unde, ispăşeşte o pedeapsă de patru ani şi şase luni pentru corupţie. Din această pedeapsă lui Apostu i s-au scăzut cele 11 luni de arest dispuse de instanţă la cererea DNA imediat după punerea în mişcare a acţiunii penale. Practic, după condamnarea din 2014, Apostu mai avea de executat trei ani şi şapte luni de închisoare. În timpul detenţiei, fostul primar a scris patru cărţi ştiinţifice pentru a beneficia prevederile legale conforma cărora pentru fiecare carte pedeapsa se reduce cu 30 de zile. Lucrările semnate de Apostu în puşcărie sînt următoarele: „Controlul calităţii peştelui, batracienilor şi fructelor de mare”, „Norme de igienă în unităţile de alimentaţie”, „Controlul calităţii laptelui, produselor lactate şi a mierii” şi „Controlul calităţii cărnii şi produselor din carne”.

Lucrarea „Controlul calităţii cărnii şi produselor din carne” a fost scrisă de Apostu în perioada 21 octombrie – 17 decembrie 2014 şi publicată de editura Risoprint în 22 decembrie 2014, iar volumul “Controlul calităţii peştelui, batracienilor şi fructelor de mare” a fost scris între 21 ianuarie şi 25 februarie 2015, şi a apărut la aceeaşi editură.

Pentru ambele lucrări a primit recomandări de la prof. univ. Cornel Laslo de la Facultatea de Ştiinţa şi Tehnologia Alimentară din cadrul USAMV Cluj-Napoca.

Volumul „Norme de igienă în unităţile de alimentaţie”, scris între 16 martie şi 25 mai 2015, a primit recomandare de la prof. univ. Sevastiţa Muste, decanul Facultăţii de Ştiinţa şi Tehnologia Alimentelor.
Cartea “Controlul calităţii laptelui, produselor lactate şi a mierii” a fost scrisă în perioada 22 iunie – 20 iulie 2015 şi a primit o recomandare de la conf. univ. Dorin Ţibulcă, de la Facultatea de Ştiinţa şi Tehnologia Alimentelor.

Conform vechii legii, Apostu urma să beneficieze de o reducere cu 120 de zile a pedepsei de trei ani şi şapte luni pentru lucrările publicate şi încă cu o treime pentru munca prestată în penitenciar. Comisia pentru liberări condiţionate de la Penitenciarul Bistriţa a recunoscut că Apostu trebuie să beneficieze de reducerea pedepsei şi a solicitat Judecătoriei Bistriţa să aprobe acest lucru. Astfel, în 30 decembrie 2015, instanţa bistriţeană a dispus liberarea condiţionată a lui Apostu. Procurorii DNA nu au fost mulţumiţi cu această decizie şi au contestat la Tribunalul Bistriţa-Năsăud. Instanţa a decis ieri că Apostu trebuie să rămînă după gratii pînă cînd îşi va ispăşi pedeapsa, conform legii.
C.P.

Recomandat pentru dvs.

Sari la conținut
ziarulfaclia.ro
Prezentare generală a confidențialității

Acest sit folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în browser-ul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe situl nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile sitului pe care le găsești mai interesante și mai utile.